هشدار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
دومین فصل انتقال مالاریا از شهریورماه شروع می‌شود

8 شهريور 1395
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با هشدار به اینکه دومین فصل انتقال مالاریا در استان بوشهر از شهریورماه شروع می‌شود گفت: ضروری است تمام کادر بهداشتی و درمانی استان نسبت به شناسایی موارد ابتلا به مالاریا حساس باشند.

دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان در گفتگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: بر اساس آمار جمع‌آوری‌شده تا پایان مردادماه سال جاری، 66 مورد بیماری مالاریا در استان بوشهر شناسایی و درمان شده‌اند که در مقایسه بازمان مشابه در سال گذشته حدود 61 درصد افزایش داشته است.
وی تصریح کرد: افزایش موارد ازیک‌طرف به علت زیادشدن تردد افغان‌ها و پاکستانی‌ها به استان و از سوی دیگر به دلیل تشدید فعالیت‌ها برای کشف موارد بیماری بوده است، به‌طوری‌که در برخی از موارد بیماری قبل از علامت‌دار شدن شناسایی‌شده و درمان شده‌اند.
این مقام مسئول بهداشتی اضافه کرد: باید از تمام افاغنه علامت‌دار و کسانی که به‌تازگی از مرزهای شرقی کشور گذشته و وارد استان شده‌اند نمونه‌گیری به عمل آید و همچنین تمام اتباع کشور پاکستان که در استان حضور دارند باید مورد نمونه‌گیری قرار گیرند.
دکتر خواجه ئیان افزود: مالاریا یک بیماری حاد و مزمن است که به‌وسیله چند نوع انگل ایجاد می‌شود و انگل بیماری توسط نوعی پشه‌ای به نام آنوفل و در زمان خون‌خواری از انسان، وارد بدن می‌شود.
وی گفت: این بیماری از سال‌های دور به‌صورت بومی در کشور ما وجود داشته و تعداد موارد آن در 50 سال پیش حدود 5 میلیون نفر بوده است؛ که در استان بوشهر هم با توجه به وضعیت اقلیمی، شرایط لازم برای تکثیر پشه ناقل و انتقال بیماری همواره وجود دارد.
با شناسایی سریع بیماران مبتلابه مالاریا از انتقال بیماری جلوگیری شده است
رییس مرکز بهداشت استان اظهار کرد: با شناسایی سریع بیماران و درمان آنان، ذخایر انگلی از بین رفته و درواقع از آلوده شدن پشه‌ها و درنتیجه انتقال بیماری جلوگیری شده است.
دکتر خواجه ئیان گفت: برای نجات جان بیماران و جلوگیری از انتشار بیماری، ضرورت دارد بیماریابی و درمان موارد ابتلا به بیماری مالاریا در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در بخش درمان نیز انتظار می‌رود از تمام بیماران تبعه کشورهای همسایه شرقی که با علایم مختلف به پزشکان اعم از خصوصی و دولتی مراجعه کنند که پزشکان در مطب‌های خصوصی می‌توانند در صورت مشاهده مورد مشکوک به مالاریا آنها را به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی (مرکز خدمات جامع سلامت) ارجاع دهند تا آزمایش و درمان آنان به‌صورت کاملاً رایگان انجام شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.
 
انتهای پیام/ م.ب 2020
 
 
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

کلمات کلیدی:
مالاریا     .     بهداشتی     .     شهریور     .    
دانشگاه    

تاریخ بروز رسانی:   8 شهريور 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >