متخصص دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:
سالانه شاهد بیش از یکهزارو 600 مورد عقرب گزیدگی در استان بوشهر هستیم

21 شهريور 1395
متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سالانه در استان بوشهر شاهد 1686 مورد عقرب گزیدگی هستیم که بیشترین آمار در ماه‌های گرم سال و در کودکان مشاهده‌شده است.

دکتر جعفر زارعی زاده افزود: استان بوشهر به دلیل وجود آب‌وهوای گرم و مرطوب از استان‌هایی است که گونه‌های مختلف عقرب در آن وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه عقرب‌ها یکهزارو 400 گونه دارند که بین 20 تا 50 گونه آنها سمی هستند افزود: خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین عقرب موجود در استان گونه‌ای است که در اصطلاح محلی به آن گاردیوم گفته می‌شود که رنگ زرد مایل به قهوه‌ای داشته و خطی سیاه‌رنگ بر روی شکم او وجود دارد.
گزش عقرب گاردیوم بدون درد بوده و در ساعات اولیه هیچ‌گونه علائمی ندارد
متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: ازآنجایی‌که گزش این نوع عقرب بدون درد بوده و فرد متوجه احساس درد نمی‌شود ممکن است ساعات اولیه علائمی در او ظاهرنشده و باگذشت زمان و پیشرفت سم در بدن، فرد دچار علائم عقرب گزیدگی شود.
وی تصریح کرد: بی‌قراری، تاری دید، سرگیجه، استفراغ و حالت تهوع و عدم تمرکز از علائم عقرب گزیدگی محسوب شده و به‌مرور که علائم در فرد پیشرفت می‌کند ممکن است دچار خونریزی از بعضی از نواحی بدن مانند گوش، چشم، بینی و یا خون در ادرار شود که در صورت عدم درمان به‌موقع ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.
دکتر زارعی زاده بیان کرد: علائم عقرب گزیدگی در ابتدا به‌صورت درد در ناحیه گزش، سپس با خارش، تورم، قرمزی و بی‌حسی در محل گزش همراه است که باگذشت زمان این بی‌حسی به‌کل اندام‌ سرایت می‌کند.
علائم عقرب گزیدگی پنج‌تا شش ساعت بعد از گزش نمایان می‌شود
وی با اشاره به اینکه حدود شش تا هفت گونه عقرب سمی در کشور وجود دارد و خوشبختانه سرم ضد عقرب برای آنان ساخته‌شده است خاطرنشان کرد: علائم عقرب گزیدگی به‌طورمعمول پنج‌تا شش ساعت بعد از گزش ایجاد می‌شود و در مواردی که فرد مشکوک به عقرب گزیدگی است باید تا 24 ساعت در بیمارستان و تحت مراقبت قرار گیرد زیرا در خیلی از موارد فرد تا دو ساعت اول هیچ‌گونه علائمی نداشته و در ساعات آینده علائم به‌مرور خود را نشان می‌دهد.
متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هر چه فرد بیمار دیرتر به پزشک مراجعه کند آسیب‌های جدی‌تری به بدن او وارد خواهد شد به‌خصوص در کودکان و افراد سالخورده که حساسیت بیشتری نسبت به عقرب گزیدگی دارند توصیه می‌شود به‌محض دیدن علایم مشکوک به بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند تا از عواقب جبران‌ناپذیری که ممکن است به بدن آن‌ها وارد شود پیشگیری کنند.
دکتر زارعی زاده تصریح کرد: ایران در جمع سه کشور با آمار عقرب گزیدگی بالا قرار دارد که جلوگیری از رفتن به مکان‌های مخروبه، بستن درز و شکاف‌های دیوار و توجه به مکان بازی کودکان ازجمله مواردی است که باید مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: نخستین اقدام در خصوص عقرب‌گزیدگی مطمئن شدن از امنیت مکان برای پرهیز از گزش‌های متوالی بوده همچنین باید عضو گزش را بی‌حرکت و پایین‌تر از سطح قلب نگه‌داری کرده و حتماً دو تا سه سانتیمتر بالاتر از محل گزش را با استفاده از پارچه ببندیم.
متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: درگذشته محل گزش را بریده و به‌وسیله مکیدن سعی می‌کردند سم را از بدن خارج کنند که کاملاً غیراصولی و غلط بوده و به‌هیچ‌وجه چنین کاری توصیه نمی‌شود.
دکتر زارعی زاده افزود: برای کاهش درد در محل گزش می‌توان از آب یخ استفاده کرد و سپس در اولین زمان باید فرد را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی برسانیم.
متخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طبق میانگین کشوری بین 2 تا 5 درصد عقرب‌گزیدگی‌ها منجر به مرگ می‌شود که معمولاً افراد فوت‌شده آنهایی هستند که به پزشک مراجعه نکرده و یا دیر مراجعه کرده‌اند زیرا با پیشرفت علائم، فرد بیمار دچار خونریزی، افت فشار، تنگی نفس و مشکلات ریوی شده که تزریق سرم ضد عقرب نیز نمی‌تواند فرد را از مرگ نجات دهد.

انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
عقرب‌گزیدگی     فرهنگ.سلامت     دکتر.جعفر.زارعی‌زاده        

تاریخ بروز رسانی:   21 شهريور 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >