معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
یکی از راه‌های مدیریت بحران کم‌آبی، تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی مصرف است

6 مهر 1395
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بحران کم‌آبی تمامی جوامع امروزی ازجمله کشور ایران را فراگرفته و یکی از راه‌های مدیریت بحران کم‌آبی، تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی مصرف است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛ دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان در سمینار استانی بحران آب، چالش‌ها و فرصت‌ها افزود: بحران کم‌آبی تمامی جوامع امروزی ازجمله کشور ایران را فراگرفته و می‌تواند تهدیدکننده توسعه و نظام سلامت باشد.
وی تصریح کرد: یکی از راه‌های مدیریت آب، تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوی مصرف هست و حل این بحران از عهده یک‌نهاد خارج بوده و همه سازمان‌ها باید در این امر مهم سهیم باشند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: کمبود آب در زوایای مختلفی قابل‌بررسی است به‌گونه‌ای که شناسایی چالش‌ها و فرصت‌های موجود در حل بحران کم‌آبی مؤثر می‌باشد.
برای بحران کم‌آبی باید چاره اساسی اندیشیده شود
امام‌جمعه شهر برازجان حجت‌الاسلام حسن مصلح نیز بابیان احادیثی از پیامبر و ائمه اطهار (ع) در خصوص اهمیت آب نزد این بزرگواران تأکید و اظهار کرد: برای ذخیره‌سازی نزولات آسمانی باید چاره اساسی اندیشیده شود تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود و همچنین منابع آب استان نیز باید شناسایی شوند.
فرماندار شهرستان دشتستان نیز گفت: دولت تدبیر و امید به‌صورت ویژه به موضوع کم‌آبی پرداخته و از صاحب‌نظران و متخصصین این حوزه استفاده کرده است.
بیشترین هدر رفت آب در بخش کشاورزی است
دکتر ارسلان زارع افزود: بیشترین هدر رفت آب در بخش کشاورزی است که با تعامل و همکاری استانداری، جهاد کشاورزی و آبفار استان بوشهر پروژه آبیاری تحت‌فشار، نخیلات بخش آبپخش با مبلغ یک‌صد میلیارد ریال اجراشده که تاکنون 60 درصد آن اجرایی شده است و برای بخش‌های شبانکاره و سعدآباد نیز بحث‌های مطالعاتی انجام‌شده که به ترتیب اجرا خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز بحران کم‌آبی در جوامع امروزی به‌ویژه کشور ایران را از زوایای مختلفی موردبررسی قرارداد و گفت: مشکلات فیزیکی، اقتصاد و دانش از مهم‌ترین چالش‌های هر کشوری در بروز بحران کم‌آبی است.
با استفاده از تکنولوژی نوین تصفیه آب می‌توان مشکل کم‌آبی را به حداقل رساند
دکتر امیرحسین محوی اظهار داشت: بسیاری از کشورهایی که مشکل کم‌آبی داشته‌اند با استفاده از تکنولوژی نوین تصفیه آب توانسته‌اند این مشکل خود را به حداقل برسانند.
وی تصریح کرد: در کشور ایران با توجه به وضعیت فیزیکی ازلحاظ وجود دریا در شمال و جنوب و استفاده از دانش متخصصین این رشته، می‌توان با نصب تصفیه‌خانه از مه موجود در بیابان‌ها نیز آب تولید کنند و راه‌های مختلفی وجود دارد که بتوانیم آب تولید کرده و از هدر رفت آب جلوگیری کنیم.
دکتر محوی افزود: در استان بوشهر برای حل بحران کم‌آبی می‌توان از دستگاه‌هایی که رطوبت هوا را به آب شرب تبدیل کند استفاده کرد که خطرات زیست‌محیطی نیز ندارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز در این سمینار گفت: سیر صعودی در برداشت آب و شرایط کشور به‌گونه‌ای است که بیشتر از اینکه آب از کشورهای همسایه وارد شود از کشورمان خارج می‌شود و علاوه بر این معضل، ما در برآورد هزینه‌های زندگی‌مان هزینه‌های آب را حساب نمی‌کنیم چون هزینه آن ناچیز است.
بحران آب بر سلامت جامعه اثر می‌گذارد
دکتر سینا دوبرادران ادامه داد: افزایش جمعیت، مصرف آب در بحث خانگی و کشاورزی را افزایش می‌دهد و همین‌طور که جمعیت افزایش می‌یابد، منابع آبی هم کم می‌شود و بحران آب بر سلامت جامعه اثر می‌گذارد به این صورت که افزایش آلاینده و کاهش فعالیت صنعتی، باعث کاهش اشتغال و درنهایت کاهش تأمین اقتصادی خانواده می‌شود و نیز افزایش خطر آب‌های آشامیدنی باعث کاهش تولیدات کشاورزی و درنهایت کاهش دسترسی به مواد غذایی سالم می‌شود و روی سلامت افراد اثر می‌گذارد.
بهبود فرهنگ مصرف آب می‌تواند در بحران کم‌آبی مؤثر باشد
رییس اداره آب و فاضلاب استان بوشهر مهندس كيقباد ياكيده نیز گفت: استمرار خشک‌سالی، انشعابات فضای سبز شهرها، مشترکین پرمصرف، عدم پرداخت آب‌بهای مصرفی سازمان‌ها و فرهنگ مصرف از چالش‌های اصلی تأمین آب استان هستند و طرح‌های اضطراری تأمین آب و بهبود فرهنگ مصرف آب می‌تواند در بحران کم‌آبی مؤثر باشد.
سمینار استانی بحران آب، چالش‌ها و فرصت‌ها به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط با حضور مسئولان استانی، شهرستانی و اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و استان بوشهر در پژوهش سرای متقین شهر برازجان برگزار شد.
انتهای پیام/س.غ 3030
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سمینار.استانی     معاون.بهداشتی     امام.جمعه     فرماندار.دشتستان     دکتر.عبدالمحمد.خوجه‌ئیان     کیقباد.یاکیده    

تاریخ بروز رسانی:   6 مهر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر



ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >