افتتاح طرح مکمل یاری با قرص آهن در مدرسه دخترانه فرزانگان شهرستان گناوه

19 مهر 1395
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه، در مراسمی که با همکاری شبکه بهداشت و درمان و آموزش‌وپرورش این شهرستان در مدرسه دخترانه فرزانگان برگزار گردید معاون بهداشتی شبکه بهداشت گناوه گفت: طرح مکمل یاری قرص آهن برای مقابله با کم‌خونی در مدارس دخترانه شهرستان گناوه انجام می‌شود.

مهندس علیرضا یوسفی در جمع دانش آموزان مدرسه دخترانه فرزانگان عنوان کرد: آهن یک ماده مغذی موردنیاز برای ادامه حیات است و کمبود آهن و کم‌خونی ناشی از آن شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در جهان است.
ایشان ضمن توضیحاتی در مورد این مکمل مهم و اساسی افزود: طرح مکمل یاری با قرص آهن در همه مدارس دخترانه مقطع متوسطه شهرستان در چندین نوبت تا پایان سال اجرا می‌شود.
کارشناس تغذیه و رژیم‌درمانی شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز در جمع دانش آموزان گفت: آهن جزء مهم در هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون که مسئول حمل اکسیژن به سلول‌های بدن است می‌باشد و دریافت کافی آهن برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی و مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها ضروری است.
اسماء حسن‌زاده ضمن بیان این مسئله که آهن توسط سلول‌های مغزی برای عملکرد طبیعی در تمام سنین استفاده می‌شود افزود: افراد زیادی بدون اینکه علائم واضح کم‌خونی را داشته باشند از عوارض زیان‌بار کم‌خونی ناشی از کمبود آهن ازجمله کاهش قدرت یادگیری، کاهش توان کار و افزایش ابتلا به بیماری‌ها رنج می‌برند.
این کارشناس رژیم‌درمانی تصریح کرد: مهم‌ترین منابع غذایی آهن شامل جگر و پس‌ازآن گوشت قرمز گاو و گوسفند، مرغ و ماکیان، ماهی، حبوبات، انواع مغزها، سبزیجات برگ سبز تیره مثل جعفری، برگ‌های تیره کاهو و برگ چغندر از منابع خوب آهن هستند.
ایشان ضمن اشاره به این موضوع که آهن موجود در اسفناج به دلیل داشتن اگزالات قابل‌جذب نیست گفت:کلسیم با جذب آهن تداخل دارد، بنابراین اگر همراه با غذا شیر مصرف شود، کلسیم موجود در آن می‌تواند از جذب آهن غذا جلوگیری کند؛ ماست به علت اینکه حاوی اسیدلاکتیک است از این قاعده مستثنی است و مصرف ماست همراه غذا مانعی ندارد.
وی یکی از عوامل کاهش جذب آهن را صرف چای عنوان کرد و افزود: موادی در چای به نام تانن وجود دارد که از جذب آهن جلوگیری می‌کند، بنابراین بهتر است یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا مصرف چای خودداری شود.
حسن‌زاده عوارض ناشی از کم‌خونی را چنین عنوان کرد: اختلال در تکامل و هماهنگی بسته عصبی، اختلال در تکامل گفتاری، کاهش ضریب هوشی، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی، افزایش خطر مرگ‌ومیر مادر به هنگام زایمان، کاهش مقاومت بدن در مقابل عفونت‌ها و افزایش خطر تولد نوزاد کم‌وزن، نارس و سقط‌جنین از مهم‌ترین عوارض کمبود این ویتامین در بدن است.
در پایان بین دانش آموزان مکمل‌های آهن توزیع شد و به دانش آموزان توصیه گردید به‌صورت منظم از این مکمل ضروری استفاده شود.
 
انتهای پیام/م.ن3080
 
 
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
افتتاح     آهن‌یاری     مهندس.علیرضا.یوسفی     اسماء.حسن‌زاده     شبکه.بهداشت‌درمان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   19 مهر 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >