معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اعلام آغاز طرح مبارزه با آلودگی به شپش مطرح کرد:
آلودگی به شپش يكي از شایع‌ترین بیماری‌های كودكان دبستاني است

2 آبان 1395
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همزمان با آغاز طرح مبارزه با آلودگی پدیکلوزیس (شپش) در مدارس گفت: شپش يكي از شایع‌ترین بیماری‌های كودكان دبستاني است که ضروری است والدین دانش آموزان در درمان این بیماری همکاری‌های لازم را انجام دهند.

دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان جدا شدن موها و بروز آلرژي را از عوارض این بیماری دانست و اضافه کرد: افسردگي، تحريكات رواني، افت تحصيلي، بی‌خوابی، از دست رفتن پايگاه اجتماعي فرد، ايجاد عفونت‌های ثانوي از عوارض ديگر ابتلا به شپش می‌باشد.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر افزود: انتقال آلودگي از خانه به مدرسه و بالعكس نيز توسط دانش آموزان، يكي از مهم‌ترین عوامل بروز همه‌گیری در سطح جامعه و تهديد بزرگي براي بهداشت عمومي است.
این مقام مسئول بهداشتی گفت: عليرغم ارتقای سطح بهداشت و پيشرفت علوم پزشكي، آلودگی به انگل‌های خارجی هنوز به‌عنوان يك معضل بهداشت جهاني مطرح است.
دکتر خواجه ئیان اظهار کرد: انتقال شپش سر عمدتاً در اثر تماس با اشيای آلوده نظير حوله، شانه، برس سر، كلاه، روسري، متكا و لباس‌های خواب که به‌طور مشترك مورداستفاده قرارگرفته و يا اينكه در یکجا به روی‌هم قرار داده شوند صورت می‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه درمان فرد آلوده به شپش حتی اگر با بهترين روش‌ها انجام شود به‌تنهایی در روند کنترل آلودگی به شپش تأثیرگذار نيست گفت: مهم‌ترین اصل در مبارزه با شپش، انجام درمان رفع آلودگي از کلیه لوازمات و وسايل مورداستفاده افراد به‌صورت همزمان است.
دکتر خواجه ئیان تصریح کرد: درمان صحيح (بر اساس دستورالعمل) افراد آلوده، بررسي اعضاي خانواده آنها و پيگيري یک هفته بعد توصيه می‌شود و در صورت ادامه آلودگي تكرار درمان براي افراد آلوده در خانواده ضروري است.
طرح بیماریابی پدیکلوزیس (شپش) در کلیه مدارس استان بوشهر با همکاری آموزش‌وپرورش از اول آبان ماه سال جاری شروع‌شده است.
در این طرح کلیه دانش آموزان هر سه مقطع با الویت مدارس دخترانه در منطقه شهری و روستایی بیماریابی انجام می‌گردد و موارد آلوده جهت بررسی خانواده دانش‌آموز و درمان مبتلایان از سوی مدارس به مراکز خدمات جامع سلامتی که دانش‌آموز پرونده الکترونیک دارد ارجاع داده می‌شود.

انتهای پیام/ م.ب 2020


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
شپش     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   2 آبان 1395

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >