افزایش تکثیر ویروس‌های تنفسی در فصول سرد سال است

19 آبان 1395
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: در فصول سرد به دلیل کاهش محسوس دما محیط برای تکثیر و رشد ویروس‌های تنفسی و به دنبال آن باکتریایی بیشتر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛ دکتر عبدالعظیم ویسی زاده با اشاره به اینکه بیماری آنفولانزا در طی 40 سال گذشته، هر یک الی سه سال همه‌گیری زیادی ایجاد کرده است افزود: آنفولانزا نیز یکی از مواردی است که در فصل سرما دارای تهاجم بسیار بالایی می‌باشد.
وی اقدامات پيشگيرانه در مقابله با آنفلوانزا را ساده و درعین‌حال بسيار حایز اهميت دانست و اضافه کرد: استفاده از واکسن آنفولانزا در گروه‌های پرخطر مثل سنین زیر 5 سال و بالای 50 سال، افراد باسابقه بیماری قلبی، ریوی، کلیوی، کبدی، آسم، خانم‌های باردار و بیماران سرطانی از راه‌های پیشگیری این بیماری می‌باشد.
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری تصریح کرد: درصورتی‌که فردی دچار بیماری تنفسی می‌شود تا هنگام بهبودی بهتر است در منزل بماند و درصورتی‌که نیاز به خروج از منزل دارد حتماً باید هنگام صحبت کردن، عطسه و سرفه دهان خود را با دستمال بپوشاند و از روبوسی و دست دادن با افراد خودداری کند.
دکتر ویسی زاده ادامه داد: بیماری‌های تنفسی درگیر کننده مجاری هوایی فوقانی و تحتانی می‌باشند که طیف اثر متفاوت شامل موارد خفیف مثل سرماخوردگی معمولی تا عفونت‌های شدید مانند آنفولانزای عارضه دار و عفونت شدید باکتریایی ریه دارند.
وی تصریح کرد: عفونت‌های تنفسی در همه سنین باعث بیماری می‌شود ولی در بعضی از طیف‌های سنی مانند سنین زیر 5 سال و بالای 50 سال شدت بیماری و خطر آن به سمت عوارض شدید بیشتر می‌باشد.
دکتر ویسی زاده عنوان داشت: تماس مستقیم، دست دادن، روبوسی، عطسه، سرفه و استفاده از حوله و وسایل بهداشتی مشترک از عمده راه‌های انتقال بیماری‌های ویروسی فصل سرد سال است.
متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری شهرستان گناوه گفت: استفاده از واکسن در گروه‌های پرخطر، خودداری از تماس با فرد مبتلابه بیماری تنفسی، استفاده از ماسک در صورت ضرورت تماس با فرد دچار بیماری تنفسی ازجمله راه‌های مصون ماندن از بیماری‌های ویروسی در فصل سرد است.
دکتر عبدالعظیم ویسی زاده اظهار کرد: عدم خوددرمانی در صورت ابتلا به بیماری تنفسی و مراجعه به پزشک در اسرع وقت به‌عنوان‌مثال سرماخوردگی معمولی اگر ده روز هم طول بکشد نیاز به آنتی‌بیوتیک ندارد اما اگر بیماری در طی این مدت دچار تشدید علایم شد و طول مدت بیشتر از ده روز باشد حتماً نیاز به آنتی‌بیوتیک طبق دستور پزشک دارد.
انتهای پیام/ م.ن 3080


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
ویروس‌های.تنفسی     متخصص.بیماری‌های.عفونی     فرهنگ.سلامت     دکتر.عبدالعظیم.ویسی‌زاده     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   19 آبان 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >