باورهای غلط همچنان از موانع بزرگ در جهت تشخیص و مراقبت از بیماران ایدز به‌حساب می‌آید

18 آذر 1396
کارشناس برنامه کنترل اچ آی وی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: متأسفانه علی‌رغم وجود دانش کافی در خصوص بیماری ایدز باورهای غلط همچنان از موانع بزرگ در جهت کنترل اپیدمی، تشخیص و مراقبت، درمان بیماران ایدز به‌حساب می‌آید.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، فاطمه برنجن افزود: ويروس HIV (ویروس نقص ایمنی انسان) به گلبول‌های سفيد خون علاقه داشته و تنها درون آن‌ها قادر به ادامه حيات می‌باشد.
وی گلبول‌های سفید را یکی از اصلی‌ترین اجزا سیستم ایمنی بدن انسان عنوان کرد و گفت: ازآنجاکه گلبول‌های سفید در خارج از بدن مدت کوتاهی زنده می‌مانند پس ویروس اچ آی وی هم در خارج از بدن در مدت كوتاهي از بين می‌رود.
فاطمه برنجن بابیان اینکه حرارت، الكل و مواد ضدعفونی‌کننده (مانند وايتكس) به‌راحتی می‌توانند باعث از بين رفتن ويروس شوند افزود: با توجه به این‌که هدف ویروس HIV سلول‌های سفید است، بنابراین ويروس از راهي به بدن وارد می‌شود كه بتواند به گلبول‌های سفيد دسترسي داشته باشد بر همین اساس براي ورود ويروس به بدن بايد مقداري از خون يا ترشحات حاوي گلبول‌های آلوده به ويروس، با خون و يا مخاط بدن فرد سالم تماس پيدا كند.
وی تصریح کرد: ویروس HIV از سه‌راه اصلي تزریق خون و فرآورده‌های خوني و یا هر جسم تیز و برنده که آلوده به خون تازه باشد، تماس جنسي با فرد آلوده و از طریق مادر آلوده به كودك، منتقل شود.
کارشناس برنامه کنترل اچ آی وی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: ویروس HIV ‌ از راه‌هایی مانند عطسه و سرفه، تماس مانند هم‌سفر بودن، همكلاس بودن، نشستن در كنار يكديگر، استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي مشترك مثل حمام، توالت و استخرهاي مشترک منتقل نمی‌شود.
علایم ایدز
فاطمه برنجن گفت:‌ با توجه به اینکه جایگاه این ویروس درون گلبول‌های سفید است نه ویروس کاری انجام می‌دهد و نه بدن عکس‌العملی نشان می‌دهد پس بیماری هیچ علامتی ندارد.
وی ادامه داد: بعد از مدتي ماده‌ای در خون ترشح می‌شود كه آن‌هم هيچ علامتي ايجاد نمی‌کند و فقط نفع آن اين است كه در تشخيص آزمايشگاهي به ما كمك می‌کند.
کارشناس برنامه کنترل اچ آی وی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: اين ويروس در گلبول سفيد جایگزين می‌شود و با استفاده از امکانات گلبول سفید رشد و تکثیر می‌کند.
وی افزود: به‌این‌ترتیب گلبول سفيد آرام‌آرام توان و كارآئي خود را ازدست‌داده و تمام توانش صرف رشد ویروس می‌شود و نمی‌تواند وظایف خود که همان مقاومت بدن و مقابله با میکروب‌های واردشده به بدن است را به‌درستی انجام دهد و
اگر عامل بیماری‌زای ديگري به بدن وارد گردد، گلبول‌های سفيد نمی‌توانند به وظيفه محافظتي خود عمل كرده و بدن قادر به هيچ عکس‌العملی نيست و آن ميكروب می‌تواند انسان را از پا درآورد.
این کارشناس بهداشتی هشدار داد: با توجه به اهمیت تشخیص این ویروس در بدن فرد، لازم است گروه‌های در معرض خطر مانند معتادان تزريقي، افرادي كه روابط جنسي نامطمئن دارند، افراد مبتلابه بیماری‌های آميزشي و مقاربتي، دریافت‌کنندگان مكرر خون، فرآورده‌های خوني و فاكتورهاي انعقادي آلوده و همسران افراد آلوده به HIV و نوزادان مادران آلوده به‌صورت متواتر با انجام آزمایش از وضعیت سلامتی خود اطلاع یابند.
فاطمه برنجن گفت: خوشبختانه امروزه با دسترسی به تست تشخیص سریع HIV می‌توان در کمتر از 20 دقیقه وضعیت آلودگی افراد مطلع شد.
کارشناس برنامه کنترل اچ آی وی گفت:‌ مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري مکانی برای ارائه خدمات آموزش، مشاوره، مراقبت، درمان، پيشگيري و کاهش آسيب به همه مراجعین می‌باشد و در این مراکز دو اصل محرمانه بودن اطلاعات مراجعین بدون تأکید به ذکر نام و رایگان بودن خدمات با بهترین کیفیت توسط تیم مراقبتی مجرب و متعهد شامل متخصص عفونی، پزشک عمومی و مشاوران زن و مرد ارائه می‌شود.
تاکنون 4 مرکز مشاوره‌ی بیماری‌های رفتاری در استان به شرح ذیل راه‌اندازی شده است:
بوشهر: خیابان امام خمینی-جنب مرکز خدمات جامع سلامت هفتم تیر - طبقه سوم تلفن 33325927
دشتستان: برازجان-خیابان چمران-جنب بیمارستان 17 شهریور-مرکز خدمات جامع سلامت امام سجاد- طبقه دوم- تلفن 34259250
عسلویه: خیابان دولت-شبکه بهداشت و درمان عسلویه - مرکز خدمات جامع سلامت شهری عسلویه – تلفن 37262223
کنگان: خیابان فرمانداری-مرکز خدمات جامع سلامت شهری قدس – تلفن 37262223

انتهای پیام/ م.ب 2020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ایدز     معاونت.بهداشتی     فاطمه.برنجن    

تاریخ بروز رسانی:   18 آذر 1396

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >