پایش برنامه پیشگیری و حذف اختلالات ناشی از کمبود ید در شهرستان دیر

15 اسفند 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از پایش برنامه پیشگیری و حذف اختلالات ناشی از کمبود ید در این شهرستان خبر داد.

احمد آخوندی در حاشیه بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت آبدان گفت: به‌منظور اطمینان از کفایت دریافت ید افراد جامعه، پایش منظم و دوره‌ای میانه ید ادرار جمعیت در معرض خطر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی بابیان اینکه طرح پایش ادواری ید ادرار دانش آموزان در راستای کنترل بیماری‌های ناشی از کمبود ید اجرا می‌شود، گفت: این طرح کشوری از سال 1380 به مورداجرا گذاشته شد و ازآنجایی‌که دسترسی به دانش‌آموزان و جمع‌آوری نمونه در آنان به‌عنوان نمایندگان جمعیت هر منطقه آسان‌تر است گروه هدف در این طرح، قشر دانش‌آموز انتخاب شدند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: این طرح با همکاری آموزش‌وپرورش شهرستان دیر و از 12 اسفندماه آغاز و به مدت 10 روز ادامه می‌یابد و همکاران ما در واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان نمونه‌ها را از دانش آموزان دختر و پسر پایه دوم تا چهارم ابتدایی مدارس منتخب جمع‌آوری می‌کند.
وی افزود: پس از ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه مرکز بهداشت استان بوشهر و اندازه‌گیری میزان ید موجود در ادرار، نتایج آن برای اتخاذ تصمیمات بعدی اعلام می‌شود.
آخوندی تصریح کرد: ید یکی از عناصر مهم موردنیاز بدن بوده و میزان دفع آن از طریق ادرار نشانگر خوبی برای کافی بودن این عنصر مهم در بدن است.
وی بابیان اینکه طبق معیارهای سازمان جهانی بهداشت، میانه ید ادرار بالاتر از 10 میکروگرم در دسی لیتر مطلوب است یادآور شد: با توجه به آنالیز نتایج آزمایشات ادرار دانش آموزان از سال 87 تا 95 وضعیت ید ادرار دانش آموزان در استان بوشهر مطلوب است.
وی افزود: در استان بوشهر میانه ید ادرار دانش آموزان در سنوات تحصیلی مختلف از سال 88-87 تا 96-95 همواره بالاتر از 10 میکروگرم در دسی لیتر بوده است.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
بازدید     پایش     مهندس.احمد.آخوندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   15 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >