معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
تشخیص زودهنگام بیماری سل از بزرگ‌ترین دستاورهای نظام بهداشتی است

23 مهر 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امروزه یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام بهداشتی درمانی کشور تشخیص زودهنگام بیماری سل بوده که این امر به دلیل وجود روش‌های تشخیصی مناسب و فنّاوری‌های جدید میسر شده است.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در گفتگو با روابط عمومی این دانشگاه اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شاهد روند نزولی بیماری سل در کشور و استان هستیم.
وی اظهار داشت: خوشبختانه درمان به‌موقع و وجود داروهای مؤثر که تحت نظارت مستقیم پرسنل بهداشتی مورداستفاده بیمار قرار می‌گیرد باعث شده بیماری سل که یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های عفونی است به یک بیماری قابل پیشگیری و کنترل تبدیل شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: آلودگي هم‌زمان به ويروس ايدز خطر ابتلا به بيماري سل را به‌طور معناداري افزايش مي‌دهد به همین دلیل كشورهايی با شيوع بالاي HIV شاهد افزايش چشمگير تعداد بيماران مبتلا به سل بوده‌اند.
دکتر خواجه‌ئیان هشدار داد: مراجعه دیرهنگام بیماران و یا تاخیر در تشخیص بیماری به همراه مصرف نادرست دارو می‌تواند منجر به سل مقاوم به درمان شود که این نوع بیماری از معضلات سیستم بهداشت و درمان محسوب شده به همین دلیل باهدف افزایش آگاهی عموم مردم جامعه و همچنین پرسنل بهداشتی درمانی، روز 23 مهرماه به‌عنوان روز ملی سل نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام/

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


کلمات کلیدی:
روز.ملی.سل     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >