معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مبارزه با مقاومت میکروبی یک مسئولیت همگانی است

8 آذر 1399
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مبارزه با مقاومت میکروبی یک مسئولیت همگانی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان اظهار داشت: امروزه مقاومت میکروبی به یکی از مهم‌ترین چالش‌های سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان‌های متولی سلامت در سطح جهان تبدیل‌شده است.
وی افزود: ایجاد مقاومت میکروبی و گسترش جهانی آن، توانایی انسان در درمان بیماری‌های عفونی معمول را به‌شدت تهدید کرده است.
این مقام مسئول بهداشتی بابیان اینکه از خیلی سال‌های قبل تا به امروز بیماری‌های عفونی همواره یک تهدید جدی برای سلامت محسوب می‌شده است گفت: ولی کشف آنتی‌بیوتیک توانسته مرگ ناشی از بیماری‌های عفونی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش دهد؛ با این حال با استفاده نابجای آنتی‌بیوتیک این بیماری‌ها در حال بازگشت هستند.
وی اضافه کرد: با توجه به افزایش مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک، لازم است جهان، الگوی مصرف و تجویز این منبع با ارزش دارویی را تغییر دهد.
دکتر خواجه‌ئیان با بیان اینکه شواهد موجود نشان می‌دهد که ایران نیز از مخاطرات مربوط به مقاومت میکروارگانیسم‌ها مصون نبوده، افزود: روند افزایشی مقاومت میکروبی به نگرانی و چالش عمده در سیستم سلامت کشور تبدیل‌شده است به‌گونه‌ای که بررسی شیوع مقاومت میکروبی در باکتری‌های منتخب، حاکی از آن است که در ایران نیز میزان مقاومت میکروبی به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای بالا است.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر خاطرنشان کرد: به منظور مقابله با این معضل، هماهنگی‌های همه‌جانبه بین بخشی در بخش‌های درمان و بهداشت و به خصوص در بخش‌های کشاورزی و دامی که امروزه به‌طور گسترده از آنتی‌بیوتیک جهت پرورش دام‌ها استفاده می‌کنند لازم است.
از سال ۲۰۱۶ سازمان جهانی بهداشت اقدام به تهیه برنامه اقدام عملی جهانی در مورد مهار مقاومت میکروبی کرده و از تمام کشورها درخواست نموده است که با توجه به امکانات به اجرای مفاد این برنامه در کشور خود بپردازند.
با توجه به اهمیت موضوع، از یکم تا هشتم آذرماه سال جاری به عنوان " هفته اطلاع‌رسانی مقاومت میکروبی " در نظر گرفته‌شده است.

انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
آنتی.بیوتیک     معاون.بهداشتی.دانشگاه     دکتر.عبدالمحمد.خواجه.ئیان     مقاومت.میکروبی        

تاریخ بروز رسانی:   8 آذر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >