در مورد پشه آئدس چه می‌دانیم؟

15 بهمن 1399
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از مهمترین ناقلین در جهان، پشه آئدس است که باعث انتقال بیماری‌های دنگی، چیکونگونیا، فیلاریازیس لنفاتیک، تب دره ریفت، تب زرد و زیکا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان اظهار داشت: طی ۵۰ سال گذشته شاهد گسترش چشمگیر این ناقل در جهان بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: در سال ۱۹۷۰ تنها ۹ کشور جهان همه‌گیری بیماری دنگی شدید را تجربه می‌کردند اما در حال حاضر این بیماری به صورت بومی در بیش از ۱۰۰ کشور وجود دارد. البته هنوز هم بیش از ۷۰ درصد موارد بیماری از آمریکای جنوبی، جنوب شرق آسیا و کشورهای منطقه غرب اقیانوس آرام گزارش می‌گردد.
دکتر خواجه‌ئیان افزود: ناقلین موجودات زنده‌ای هستند که می‌توانند عوامل بیماری‌زای عفونی را بین انسان‌ها و یا از حیوانات به انسان منتقل نمایند.
وی تصریح کرد: بیشتر ناقلین حشراتی هستند که از خون تغذیه کرده و در حین خون‌خواری عوامل بیماری‌زا را بلعیده و پس از تکثیر در بدن، به میزبان بعدی منتقل می‌کنند.
این مقام مسئول بهداشتی با بیان اینکه بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۱۷ درصد بیماری‌های عفونی به وسیله ناقلین ایجاد می‌شوند و سالانه باعث مرگ بیش از 700 هزار نفر در جهان می‌گردند اظهار داشت:‌ بیش‌ترین تعداد مواردِ بیماری دنگی، در سال ۲۰۱۹ گزارش‌شده که در آن سال تمام مناطق ۶ گانه سازمان جهانی بهداشت تحت تأثیر قرار گرفته و برای اولین بار انتقال این بیماری در کشور افغانستان گزارش گردید.
حشره‌شناسی آئدس، از سال ۱۳۹۲ در ایران شروع شده است
دکتر خواجه‌ئیان گفت: برای پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها در ایران، از سال ۱۳۹۲ مراقبت حشره‌شناسی آئدس باهدف پیدا کردن شواهد ورود این ناقل به کشور آغاز شد که در آن بررسی‌ها، هیچ اثری از ورود و استقرار این ناقل در کشور مشاهده نشد، اما با توجه به ورود این ناقل به کشورهای همسایه و حجم بالای رفت‌وآمدها و تجارت بین‌المللی، همواره انتظارِ ورود این ناقل به کشور وجود داشته و دارد.
رئیس مرکز بهداشت استان بوشهر بابیان اینکه در استان بوشهر از سال ۱۳۹۳ عملاً برنامه مراقبت حشره‌شناسی آئدس جهت کشف زودهنگام ورود پشه‌های آئدس مهاجم (اجیپتی و آلبوپیکتوس) شروع شد افزود: با توجه به احتمال بالای ورود این ناقل به استان از طریق مرزهای دریایی، مراقبت حشره‌شناسی آئدس در ۷ شهرستان بندری استان شامل بوشهر، تنگستان، گناوه، دیلم، دیر، کنگان و عسلویه متمرکز گردیده است.
وی در خصوص ویژگی‌های رفتاری این پشه‌ها گفت: آئدس اجیپتی و آئدس آلبوپیکتوس، تخم خود را در ظروف ذخیره آب خانگی یا در ظروف محتوی آب در اطراف منازل نظیر حوضچه‌ها، ظروف رهاشده غذا و آشامیدنی و لاستیک‌های مستعمل قرار می‌دهند.
 دکتر خواجه‌ئیان گفت: این پشه‌ها به‌طورمعمول زیاد از محل زیست خود دور نم شوند و در فاصله ۴۰۰ تا ۵۰۰ متری اطراف اماکن انسانی باقی می‌مانند، آئدس اجیپتی عمدتاً از انسان، ولی آئدس آلبوپیکتوس از انسان و حیوانات خون‌خواری می‌کند.
وی مبارزه با بیماری‌های منتقله توسط آئدس بسیار مشکل و پرهزینه دانست و گفت: به همین دلیل پیشگیری از آنها از طریق کاهش زیستگاه‌های این پشه اولویت به سزایی دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بسیج اجتماعی را یک عامل کلیدی در موفقیت راهکارهای کنترل ناقل و پیشگیری از طغیان بیماری دانست و افزود: در این راستا، همکاری‌های مؤثر جهت بهسازی محیط و حفظ پاکیزگی به خصوص در مناطق اطراف اسکله‌ها در موفقیت کنترل پشه آئدس اجیپتی و آئدس آلبوپیکتوس ضروری است.
دکتر خواجه‌ئیان خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام‌شده تاکنون پشه‌های مهاجم آئدس در هیچ کجای استان مشاهده نشده و به طبع، هیچ مورد ابتلا به بیماری‌های منتقله به وسیله این پشه در استان کشف نشده است. تلاش می‌شود تا با کشف زودهنگام ورود احتمالی این پشه به استان، اقدامات کنترلی انجام‌شده و از استقرار آن در استان جلوگیری شود.
انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
آئدس     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     معاونت.بهداشتی    

تاریخ بروز رسانی:   15 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >