معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مصرف دخانیات در بین زنان حدود ۹۰ درصد و در بین مردان ۳۴ درصد افزایش داشته است

9 خرداد 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بین زنان حدود ۹۰ درصد و در بین مردان ۳۴ درصد مصرف دخانیات افزایش داشته است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، معاون بهداشت دانشگاه گفت: در سال‌های اخیر در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال شاهد افزایش مصرف دخانیات بوده‌ایم به صورتی که در بین زنان حدود ۹۰ درصد و در بین مردان ۳۴ درصد مصرف دخانیات افزایش داشته است.
دکتر قاسم برجوئی‌فرد افزود: دخانیات هزینه‌های جانی و مالی زیادی برای کشور دارد که به‌طور مثال متأسفانه حدود ۶۰ هزار مرگ سالیانه ناشی از مصرف دخانیات در کشور برآورد شده است.
وی با اشاره به هدر رفت سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و تنباکو در کشور ادامه داد: تحمیل هزینه سالیانه بیش از ۶۰ هزار میلیارد برای درمان بیماری‌های مرتبط با دخانیات بر بخش سلامت کشور و همچنین ضرر اقتصادی سالانه بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش‌های تولیدی و توسعه کشور به دلیل مرگ زودهنگام افراد مصرف‌کننده و در مواجهه با دود دست‌دوم، از دیگر هزینه‌های مصرف دخانیات است.
دکتر برجوئی‌فرد خاطرنشان کرد: ازجمله عوامل مهم تأثیرگذار بر افزایش مصرف دخانیات، ضعف آموزش عمومی و اطلاع‌رسانی در خصوص مضرات مصرف دخانیات و مواجهه با دود حاصل از مصرف آن، نمایش استعمال دخانیات در فیلم‌ها و سریال‌های تولیدی، قاچاق محصولات دخانی باوجود بازار غیررسمی توزیع کالای قاچاق دخانی، فعال نشدن مراکز غیردولتی برای ارائه خدمات مشاوره ترک دخانیات است.
۳۱ ماه می (۱۰ خردادماه) روز جهانی بدون دخانیات نام دارد. شعار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۲۳، به عنوان “ People need food, not tobacco” ” مردم به غذا نیاز دارند نه به دخانیات” تأکید دارد. در همین راستا در کشور ما از 4 خرداد لغایت 10 خرداد هفته ملی بدون دخانیات نام گرفته است که شعار این هفته “حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات” تعیین شده است.

انتهای پیام/ (م.ب 2020)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هفته.دخانیات     معاون.بهداشت     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد        

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >