قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: بهرمندی 77 هزار نفری مردم استان از خدمات طرح تحول نظام سلامت

21 بهمن 1393
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر گفت : از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال جاری تاکنون ، 77 هزار نفر از هم استانی‌های بوشهری از خدمات طرح تحول نظام سلامت بهره مند شده‌اند.

دکتر حیدرعزیزنژاد در آئین ارتقا مرکز بهداشتی درمانی بردخون به شبانه‌روزی گفت : یکی از سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزایش کیفیت و کمیت خدمات بهداشتی درمانی و ایجاد رضایتمندی هم استانی‌ها از حوزه سلامت است .
وی با تاکید بر لزوم خدمات رسانی مطلوب به مردم در حوزه سلامت گفت : ارتقای مرکز بهداشتی درمانی بردخون به مرکز شبانه‌روزی در راستای خدمات رسانی بهتر ، سریعتر و با بهترین کیفیت به مردم بوده است .
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح تحول نظام سلامت گفت : یکی از مهمترین مسائلی که مردم را رنج می‌داد بحث درمان بود که خوشبختانه با اتخاذ سیاستی کارآمد و اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت این دغدغه مردم رفع شده است و اکنون در هر جایی که ورود پیدا می‌کنیم مردم به دلیل اجرای طرح تحول نظام سلامت از دولت قدردانی می‌کنند .
وی افزایش میزان زایمان طبیعی در استان را یکی از برکات اجرای این طرح برشمرد و افزود : میزان زایمان طبیعی در استان قبل از اجرای طرح در مقابل زایمان به روش سزارین متاسفانه بسیار پائین و آمار آن نگران کننده بود که خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت و ارایه بسته‌های تشویقی شاهد افزایش میزان زایمان طبیعی به بیش از 55 درصد هستیم.
دکتر حیدر عزیز نژاد ادامه داد : تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز بیمار نیز یکی از دغدغه‌ها و مشکلات بیماران بود که به دلیل نبود آن در بیمارستان‌ها و تهیه آن توسط بیماران در بازار، گاهی به دلیل وجود واسطه‌هایی در بازار، قیمت آن به طور غیر واقعی گران بود و بیماران نیز مجبور به تهیه آن با قیمت‌های گران و غیر واقعی بودند که خوشبختانه با اجرای این طرح علاوه بر رفع این دغدغه مردم ، باعث شکستن قیمت و کاهش بسیار زیاد قیمت‌ها و نزدیک شدن آن به قیمت واقعی شد .
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر با اشاره به کاهش پرداختی از جیب بیماران در طرح تحول نظام سلامت گفت : با شروع طرح تحول نظام سلامت پرداختی از جیب بیماران در این طرح به طور میانگین به کمتر از 7 درصد در استان رسیده است و این میزان برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد ، بهزیستی و یا دارای دفترچه بیمه روستایی می‌باشند حدود 3 درصد می‌باشد .
وی با بیان اینکه تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داروهای بیماران سرطانی و بیماران خاص یکی از دستآوردهای اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است گفت : هم اکنون هزار و 700 قلم دارو که داروهای بسیار گران قیمتی هم هستند تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و باعث رفع دغدغه بیماران خاص و سرطانی شده است.
دکتر حیدر عزیزنژاد به ارتقا فضای فیزیکی بیمارستان‌ها و وضعیت هتلینگ آنها نیز اشاره کرد و افزود : متاسفانه وضعیت هتلینگ بیمارستان‌ها وضعیت مناسب و در خوری نبود و در این طرح سعی شده است که این وضعیت بهبود یابد که موفقیت‌های خوبی نیز در این زمینه داشته‌ایم .
این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مرحله دوم اجرای طرح تحول نظام سلامت هم اشاره و اظهار کرد : با توجه به وضعیت اورژانسی درمان، این طرح ابتدا در بخش درمان کشور اجرا شد و در مرحله دوم در بخش بهداشت به اجرا درآمد که دستاوردهای خوبی نیز به همراه داشت .
وی با بیان اینکه در بخش بهداشت می‌بایست یک بازنگری صورت می‌گرفت افزود : با توجه به اینکه زیرساخت بهداشت در چندین سال قبل اجرا و وظایفی نیز به آنها محول شده بود لازم بود که یک بازنگری در ماموریت آنها شود و همچنین خانه‌های بهداشت با طول عمر بالای 25 سال ساخت نیز مجدداً تجدید بنا شوند .
دکتر عزیزنژاد ادامه داد : دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تمامی خانه‌های بهداشت با طول عمر بیشتر از 25 سال را شناسایی و اعتبار لازم برای احداث آنها مصوب شده است که طبق برنامه زمانبندی شده اجرایی می‌شود .
وی به رونمایی از واکسن پنج‌گانه در طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت : واکسن پنج‌گانه یا پنتاوالان یکی از خدمات طرح تحول نظام سلامت بود که به همراه تامین مکمل‌ها به مردم ارایه شد .
قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر با بیان اینکه کار اساسی در بخش بهداشت افزایش حقوق و دستمزد پزشکان و کادر پزشکی بود اظهار کرد : افزایش حقوق 3 تا 4 برابری پزشکان در این طرح باعث شد تا خلاء ما در بحث پزشک عمومی مرتفع شود به گونه‌ی که ما از اواخر سال گذشته از 140 پزشک عمومی مورد نیاز برای مراکز بهداشتی درمانی توانسته بودیم حدود 95 پزشک را تامین کنیم در حالیکه با اجرای این طرح ، اکنون همه 140 پزشک مورد نیاز جذب شده و حتی یک نفر کمبود پزشک هم وجود ندارد .
انتهای پیام/ ح.ن 1026

کلمات کلیدی:
ارتقا‌مرکز‌درمانی     بردخون     افتتاحیه    

تاریخ بروز رسانی:   21 بهمن 1393

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >