رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت:
نقش صداوسیما در فرهنگ‌سازی اهدای عضو بسیار مهم است/ گزارش تصویری

10 خرداد 1395
رییس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای اینکه اهدای عضو در استان تحقق یابد و به نقطه ایده آل برسد باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد و نقش صداوسیما در فرهنگ‌سازی اهدای عضو بسیار مهم است.

دکتر کتایون نجفی زاده در دیدار با مدیرکل صداوسیمای استان بوشهر افزود: فرهنگ‌سازی، آموزش واحدهای فراهم آوری و پیوند اعضا از حلقه‌های مفقوده در سیستم اهدای عضو است که کار صداوسیما در اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این مقوله مهم است.
یکی از وظایف صداوسیما فرهنگ‌سازی در امر سلامت است
مدیرکل صداوسیمای استان بوشهر نیز در این دیدار گفت: یکی از وظایف صداوسیما فرهنگ‌سازی در امر سلامت است و بر همین اساس در ساختار تشکیلاتی صداوسیما یک مشاور پزشکی و سلامت وجود دارد.
 سید حسین ناظر افزود: صداوسیمای استان در حوزه‌های رادیو، تلویزیون، خبر و تبلیغات در بحث اهدای عضو، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را یاری خواهد کرد و در بحث فرهنگ‌سازی این مقوله تمام تلاش خود را به کار خواهد بست و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: در بخش سلامت دو گروه خدمتی ارایه می‌شود که بخشی از آن تقاضامحور است و به‌عبارت‌دیگر باید متقاضی وجود داشته باشد مانند عمل‌های زیبایی و ترمیمی؛ بخش دوم خدمات حوزه سلامت خدمات واقعی و از وظایف حاکمیتی است که باید ارایه شود؛ به همین دلیل در تمامی درمانگاه‌ها و مراکز درمانی استان اتاق احیا وجود دارد صرف‌نظر از اینکه در برخی از مراکز در طول این سی سال حتی یک‌بار نیز موردنیاز واقع نشده است.
دکتر سید سجاد اقبالی افزود: در استان بوشهر حدود 300 بیمار کلیوی دیالیزی داریم که حداقل نیمی از آنان نیاز به پیوند کلیه دارند و اگر بیمارانی که به مرحله دیالیز رسیدند درصورتی‌که پیوند کلیه برای آنان صورت نگیرد از بین خواهند رفت.
این مقام مسئول با اشاره به اهمیت اهدای عضو برای پیوند کلیه در استان بوشهر اظهار داشت: به ازای هر مرگ مغزی که در بوشهر اتفاق می‌افتد و اجزای آن به خاک سپرده می‌شود حداقل می‌توان دو نفر را از ناحیه کلیه نجات داد که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر امکان ساختار درمانی اهدا و پیوند عضو را دارد ولی بخش عمده این کار فرهنگ‌سازی است که از صداوسیما برمی‌آید.
قائم‌مقام رییس اداره پیوند وزارت بهداشت نیز گفت: در تمام دنیا 20 درصد از پروسه اهدای عضو مربوط به‌نظام سلامت است و
سهم نظام سلامت در اهدای عضو برداشتن و کاشتن عضو است و سهم فرهنگ‌سازی این کار بر عهده ارگان‌ها و دستگاه‌های فرهنگ‌ساز و در رأس آن صداوسیما به‌عنوان رسانه ملی است.
دکتر امید قبادی خاطرنشان کرد: ورود ارگان‌های فرهنگ‌ساز در بحث اهدای عضو موجب افزایش اقبال مردم به این کار خداپسندانه شده است.
انتهای پیام/ م.غ 1023
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید

کلمات کلیدی:
پیوند.اعضا     اهدای.عضو     دکتر.کتایون.نجفی‌زاده     سید.حسن.ناظر     دکتر.سجاد.اقبالی     دکتر.امید.قبادی    

تاریخ بروز رسانی:   10 خرداد 1395

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >