سرپرست شبکه بهداشت شهرستان دیلم:
برای افراد بالای 30 سال در شهرستان دیلم پرونده قلب سالم تشکیل‌شده است

5 تير 1395
سرپرست شبکه بهداشت شهرستان دیلم گفت: مرکز قلب شهرستان دیلم به‌منظور کاهش بار بیماری‌های قلبی عروقی ازتیرماه 94 همزمان با دیگر شهرستان‌های استان شروع به کارکرد و در این مرکز برای تمامی افراد بالای 30 سال شهری اعم از زن و مرد پرونده تشکیل‌شده است.

مهندس انتقام عزیز زاده در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دیلم افزود: انجام آزمایش‌های رایگان قند خون، چربی خون،اندازه‌گیری نمایه توده بدنی، اندازه‌گیری فشارخون،بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر ازجمله خدماتی است که در این مرکز به مراجعین ارایه می‌شود.
وی تصریح کرد: آموزش‌های گروهی و چهره به چهره، آموزش‌های گروهی در سطح ادارات، آموزش مدارس و عموم،اجرای برنامه‌های ورزشی، محاسبه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی در 10 سال آینده برای مراجعین از دیگر خدمات این مرکز است.
مهندس عزیز زاده در ادامه تعداد پرونده‌های تشکیل‌شده در این مرکز تا نیمه خرداد سال جاری را یکهزارو 228 نفر اعلام کرد و بیان داشت: از این تعداد فقط 2 درصد کاملاً سالم بوده به‌گونه‌ای که از این تعداد 193 نفر یعنی 17 درصد دارای فشارخون هستند که این میزان در استان 19 درصد است.
وی گفت: 173نفر ( 16 درصد) دارای دیابت، 183 نفر(17درصد) دارای اختلال چربی خون، 139 نفر(13درصد) دخانیات مصرف می‌کنند و 721نفر(65درصد) دارای اضافه‌وزن هستند.
وی با اعلام این آمار خاطرنشان کرد: هدف تعیین‌شده در سال اول اجرای برنامه، تحت پوشش قرار دادن 20 درصد از جمعیت بالای 30 سال شهری تعیین گردیده است که تا پایان خرداد 95 ، شهرستان دیلم بعد از شهرستان جم ، رتبه دوم را در بین شهرستان‌های استان به خود اختصاص داده است.
مهندس عزیز زاده بیان داشت: با توجه به اینکه فقط 2 درصد از افراد بررسی‌شده سالم و بدون عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر هستند، تغییر شیوه زندگی ضروری به نظر می‌رسد.
وی افزود: افزایش میزان فعالیت بدنی ، تغذیه مناسب و پرهیز از پرخوری، محدود کردن غذاهای سرخ‌شده ، چرب ؛ غذاهای آماده و رستورانی، عدم استعمال قلیان و سیگار،عدم مصرف الکل و چکاب سالیانه از راه‌های مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری و تشخیص زودرس و کنترل بیماری در صورت بروز خواهد بود.
سرپرست شبکه بهداشت شهرستان دیلم خاطرنشان کرد: شهروندان دیلمی جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانند به مرکز قلب سالم در مرکز سلامت جامعه امام رضا(ع) مراجعه کنند. .

انتهای پیام/ م.د 3060


کلمات کلیدی:
قلب.سالم     بیماری‌های.قلبی.عروقی     مهندس.انتقام.عزیززاده     شبکه.بهداشت‌دیلم        

تاریخ بروز رسانی:   5 تير 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >