سرپرست شبکه بهداشت دشتستان:
۱۹ هزار دشتستانی از نظر بیماری‌های قلبی و عروقی خطرسنجی شدند

11 مهر 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بیش از ۱۹ هزار نفر در شهرستان دشتستان از نظر بیماری‌های قلبی و عروقی خطرسنجی شدند.

مهندس ماریا خویش‌دوست اظهار داشت: بیماری‌های قلبی و عروقی به‌عنوان یکی از مهمترین عوامل مرگ‌ومیر در استان بوشهر شناخته می‌شود که در برنامه طرح تحول سلامت توجه ویژه‌ای به این موضوع شده است
وی ادامه داد: بیش از ۱۹ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه بهداشت از نظر پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی خطر سنجی شدند؛ که ۱۲ درصد از این تعداد مبتلابه بیماری‌های قلبی عروقی هستند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان افزود: در این برنامه، بروز خطر از نظر حوادث قلبی و عروقی در افراد بالای ۳۰ سال تا ۱۰ سال آینده ارزیابی و پیش‌بینی می‌شود.
آموزش و مراقبت و درمان
وی خاطرنشان کرد: آموزش و مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری قلبی و عروقی، فشارخون بالا، دیابت و کلسترول خونی بالا در این برنامه انجام می‌گیرد و تمامی افراد بالای ۳۰ سال ساکن شهر و روستاهای شهرستان می‌توانند با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت از خدمات فوق بهره‌مند شوند.
مهندس خویش‌دوست تصریح کرد: با توجه به اهمیت و لزوم پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی در گروه سنی میانسالان (۳۰ تا ۵۹ ساله) انجام آزمایش‌های قند و چربی خون برای این گروه در آزمایشگاه‌های دولتی شهرستان به‌صورت رایگان انجام می‌شود.
لزوم افزایش ورزش
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از ورزش به‌عنوان یکی از عوامل داشتن قلبی سالم‌تر نام برد و افزود: فعالیت هوازی (ایروبیک) بهترین ورزش برای قلب است.
وی ادامه داد: این فعالیت‌ها شامل پیاده‌روی تند، دویدن نرم، شنا، دوچرخه‌سواری و ... است یا هر فعالیتی که قلب و ریه‌ها و عضلات را برای مدتی به کار گیرد.
 کاهش مصرف نمک و پرهیز از روغن جامد
مهندس خویش دوست بر لزوم ترک سیگار تأکید کرد و افزود: از همه مردم می‌خواهیم که برای حفظ سلامت قلب هرگز به سمت دخانیات نروید یا هر چه زودتر آن را ترک کنید.
وی خواستار پرهیز از مصرف روغن جامد شد و اضافه کرد: روغن‌های جامد سرشار از اسیدهای چرب اشباع‌شده هستند که نقش مستقیمی در افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی دارند.
مهندس خویش‌دوست با تأکید بر لزوم مصرف به‌اندازه نمک، گفت: نمک عاملی مهم در افزایش فشارخون و شیوع بیماری‌های قلبی است. برای کاهش مصرف نمک توصیه می‌شود نمک را سر سفره نیاورید و از خوردن تنقلات شور مثل چیپس، پفک و خیار شور خودداری کنید.
خواب سالم و لزوم مصرف میوه
وی همچنین حفظ آرامش را ضروری دانست و اظهار داشت: زندگی سالم و دور از تنش در کنار خانواده یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان خواب سالم را نیز ضروری خواند و بیان کرد: حداقل شش تا هشت ساعت خواب در هر شبانه‌روز برای هر فرد لازم و ضروری است تا بدن بتواند فعالیت معمول خود را داشته باشد.
وی با تأکید به لزوم مصرف میوه و سبزی به‌اندازه کافی، ادامه داد: مصرف فیبر موجود در میوه‌ها و سبزی، قند و چربی خون را کاهش می‌دهد و در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مؤثر است.

انتهای پیام/ س.غ 3030
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
خطرسنجی     بیماری‌های.قلبی.عروقی     مهندس.ماریا.خویش‌دوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   11 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >