احیا موفق نوزاد یک‌روزه افغانی در آبدان/ گریه‌ای که خنده بر لبان مادر نشاند

23 مهر 1396
فرزند سومشان بود، پاسی از شب گذشته بود که صدای گریه‌اش سکوت خانه نور محمد را شکست و آهنگ خوش و دلنشینش، خنده بر لبان نازنین نشاند ساعتی از این لحظات خوش نگذشته بود که رنگ رخساره نوزاد کبود شد و نازنین را نگران.

 نور محمد نوزاد را فوراً به بهداری شهر رساند.
دکتر مهنا امیری پزشک مرکز خدمات جامع سلامت آبدان در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر در این خصوص گفت: ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه بود که یک تبعه افغانستانی ساکن شهر آبدان در حالیکه قنداق نوزادی در دست داشت با سراسیمه وارد مرکز خدمات جامع سلامت این شهر شد و درخواست کمک کرد که بلافاصله بیمار پذیرش و معاینه شد.
وی افزود: بیمار نوزادی پسر بود که دقایقی قبل در شرایط کاملاً غیر ایمن و بهداشتی در منزل متولدشده بود که به دنبال آن و به دلیل شرایط سخت زایمان و عدم تجهیزات پزشکی و نبود مامای حاذق و دوره‌دیده با مشکل جدی مواجه بود.
وی اضافه کرد: نوزاد کاملاً سیانوز، فاقد عکس‌العمل، هوشیاری و نبض محیطی و به‌طورکلی بدون علایم حیاتی بود که بلافاصله اقدامات کامل درمانی و احیا آغاز شد.
 سرپرست تیم احیا مرکز خدمات جامع سلامت آبدان در شرح اقدامات انجام‌شده برای احیای قلبی و ریوی (CPR) این نوزاد افغانی گفت: سریعاً عملیات CPR با ماسک‌بک، اکسیژن‌تراپی و انجام ماساژ قلبی آغاز شد، سپس بیمار اینتوبه و داروی اپی‌نفرین تزریق شد.
پدر در گوشه‌ای از راهرو مرکز دست به دعا بلند کرده بود و چشمانش بر در اتاق CPR متوقف‌شده بود که صدای گریه‌های نوزادش حاکی از برآورده شدن دعا و حاجتش می‌داد، فوری به سمت اتاق CPR خیز برداشت تا خبری دقیق بگیرد.
نوزاد احیاء شده بود ولی همچنان کاهش سطح هوشیاری داشت و در معاینه، مردمک‌ها به‌اصطلاح دیالته بودند، اینها را پزشک سرپرست تیم احیاء می‌گوید و ادامه داد: خوشبختانه با عنایت پروردگار متعال و تلاش مؤثر همکارانم و وجود تجهیزات مناسب و پیشرفته و با انجام CPR، اینتوبیشن، دارودرمانی، تنفس بیمار و نبض وی برگشت و عملیات احیا با موفقیت انجام شد.
وی افزود: عملیات احیاء بر روی این نوزاد افغانی حدود 40 دقیقه ادامه داشت که بلافاصله بعد از برگشت نبض بیمار، نوزاد با حمایت تنفسی، با مراقبت های ویژه به بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان اعزام شد.
دکتر امیری زیباترین لحظه زندگی کاری هر پزشک را درمان موفقیت‌آمیز بیمارش دانست و گفت: خوشحالی لحظه احیا و درمان بیماران برای پزشک و کادر درمانی قابل وصف نیست و همه بیمارانی که برای درمان به ما مراجعه می‌کنند را یکی از اعضاء خانواده خود در نظر می‌گیریم و از تمام توان خود برای درمان آنها استفاده می‌کنیم.
این پزشک مرکز خدمات جامع سلامت آبدان اضافه کرد: احیای نوزادان یکی از شایع‌ترین و مشکل‌ترین اقدامات در پزشکی است که اگر عملیات احیا به‌درستی انجام نشود نوزادان دچار عوارض عصبی، انواع معلولیت‌ها و حتی مرگ می‌شود.
وی تصریح کرد: نرگس کرمی، ابراهیم درویشی و حسن کرمی به‌عنوان اعضا تیم احیا بر بالین بیمار و در انجام موفقیت‌آمیز عمل احیا حضور داشتند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر نیز با تقدیر از تیم احیاء مرکز خدمات جامع سلامت آبدان گفت: در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش اتاق احیاء ایجاد و به دستگاه‌های پیشرفته تجهیز شده‌اند.
مهندس احمد آخوندی بابیان اینکه حوزه سلامت به‌تمامی ساکنین شهرستان دیر خدمات بهداشتی درمانی ارایه می‌کند گفت: ارایه خدمات بهداشتی درمانی ارتباطی به نوع ملیت ندارد و به‌تمامی ساکنین شهرستان و مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان‌ها خدمات درخواستی به‌طور کامل ارایه می‌شود.
وی افزود: بیش از 2 هزار و 800 نفر غیر ایرانی در شهرستان دیر ساکن‌اند که برای تمامی آنها پرونده سلامت الکترونیک همانند افراد ایرانی تشکیل‌شده است و به‌صورت روتین خدمات بهداشتی درمانی دریافت می‌کنند.
 وی در خصوص مراقبت‌های مادران و کودکان غیر ایرانی گفت: ارایه خدمات مراقبتی به مادران و کودکان غیر ایرانی با حساسیت ویژه دنبال می‌شود و بهورزان و مراقبین بهداشتی شاغل در خانه‌های بهداشت و پایگاه سلامت به این مسئله اهتمام ویژه دارند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: اکنون 35 مادر باردار غیر ایرانی که بیشتر نیز تبعه افغانستان هستند در این شهرستان خدمات سلامت به‌صورت رایگان دریافت می‌کنند و در ارایه خدمات سلامت به آنها، تفاوتی با مادران ایرانی نیست.
وی بابیان اینکه در 7 ماهه اخیر تعداد 5 زایمان در منزل انجام‌شده است گفت: انجام زایمان در واحد تسهیلات زایمانی با حضور ماما و به‌صورت رایگان انجام می‌شود لذا مادران از ترس فقر اقتصادی سلامت خود و نوزادشان را به خطر نیندازند.
مهندس آخوندی افزود: افراد غیر ایرانی که کارت اقامت دارند می‌توانند با مراجعه به دفاتر بیمه اقدام به اخذ دفترچه بیمه نمایند و از خدمات بیمه‌ای همچون افراد ایرانی بهره‌مند شوند.
این مقام مسئول در شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر خاطرنشان کرد: شهروندان می‌توانند در صورت بروز مشکلات درمانی با اورژانس 115 تماس بگیرند و اکیپ فوریت‌های پزشکی 115 شهرستان دیر در تمامی 24 ساعت شبانه‌روز آماده ارائه خدمات به‌صورت رایگان به مصدومین احتمالی در همه نقاط شهرستان می‌باشد.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
احیا     دکتر.مهناز.امیری     مرکز.جامع.سلامت     مرکز.جامع.سلامت     آبدان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >