دبیرخانه تأثیر صنایع بر سلامت در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر راه‌اندازی شد/ مطالعه سرشماری سلامت در ساکنین منطقه عسلویه انجام می‌شود

10 امرداد 1397
رییس دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به آلوده‌کننده‌های صنایع گاز و پتروشیمی در منطقه عسلویه، برای بررسی تأثیر صنایع بر سلامت و کنترل آلایندگی‌ها به‌ویژه در حوزه صنعت نفت و گاز، دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت در این استان راه‌اندازی شده است.

دکتر شکراله فرخی اظهار داشت: جهان امروز با پیشرفت‌های بسیاری در زمینه‌ نفت، گاز و دیگر دستاوردهای صنعتی مواجه است و با توجه به جایگاهی که صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در جهان امروز پیداکرده است، نباید از صدمات آن به انسان و محیط‌زیست غافل بود و باید به دنبال راه‌حل‌هایی برای کاهش این آسیب‌ها باشیم.
وی اضافه کرد: امروزه پالایشگاه‌ها میلیون‌ها تن آلاینده در هوا منتشر می‌کنند که خطری جدی برای سلامت انسان و محیط‌زیست به شمار می‌آید و کیفیت زندگی افراد مجاور جوامع صنعتی را با آسیب‌های جدی روبرو می‌کنند. ازجمله این آلاینده‌ها می‌توان به ترکیبات آلی فرار، SO2، NOx، ذرات معلق، CO، H2S و HAPs اشاره کرد. این آلاینده‌ها تأثیرات سوء مختلفی بر بخش‌های گوناگون اکوسیستم، محیط‌زیست و انسان دارند.
دکتر فرخی بیان کرد: بررسی نتایج تحقیقات پیشین، نشان داد که این آلودگی‌های شیمیایی در افزایش احتمال ابتلا به آسم و آلرژی، سردردهای میگرنی، کاهش ضریب هوشی کودکان، سقط‌جنین مادران باردار، بیماری‌های قلب و عروق، ابتلا به بیماری‌های پوستی، برونشیت مزمن و سرطان، مشکل غلظت خون، افزایش افسردگی، بی‌حالی، خشم و عصبانیت و ظهور نشانگان بیماری اوتیسم در کودکان مؤثر است.
رییس دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت افزود: وجود منابع وسیع گاز و نفت در استان بوشهر، باعث رشد سریع این صنایع تقریباً در تمامی مناطق استان شده است.
وی خاطرنشان کرد: گسترش صنایع نفت، گاز و نیروگاهی و ارتباط بسیار نزدیک با زندگی اجتماعی و زیست‌محیطی ساکنین اطراف به‌طور واضح دارای اثرات و عوارض شدیدی بر مردم خواهد بود.
عوارض مختلف ناشی از گسترش صنایع نفت باید به‌صورت جدی موردبررسی قرار گیرد
دکتر فرخی ادامه داد: عوارض مختلف ناشی از گسترش صنایع نفت، گاز و نیروگاهی به‌خصوص آلودگی هوای منطقه عسلویه که با شرایط ویژه جغرافیایی منطقه هم تشدید می‌شود، باید به‌صورت جدی موردبررسی قرار گیرد.
وی گفت: به‌طورکلی آلودگی زیست‌محیطی به‌خصوص آلودگی هوا یک معضل جهانی است، عوامل آلوده‌کننده تمام افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بیشترین گروه‌های در معرض خطر کودکان و افراد مسن می‌باشند.
دکتر فرخی بیان کرد: بر اساس ماده ۳۲ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، استانداردهای ملی پیوست سلامت برای بررسی طرح‌های بزرگ توسعه‌ایی با پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در تاریخ ۳ شهریورماه ۱۳۹۲ ابلاغ شد.
وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به‌عنوان بانی سلامت استان برای رسیدن به اهداف مدنظر، دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت را راه‌اندازی کرد.
دکتر فرخی با اشاره به اهداف مدنظر در ایجاد این دبیرخانه اضافه کرد: پایش دائمی عوامل خطرساز و آلاینده‌های حاصل از صنایع و تأثیر آن‌ها بر سلامت مردم استان، پایش دائمی شیوع و بروز بیماری‌های حاصل از اثرات آلاینده‌های صنایع، برگزاری کنفرانس‌های سالیانه مرتبط با اثرات صنایع بر سلامت جهت افزایش آگاهی بخشی مردم و مسئولان، گزارش سالیانه نتایج حاصل از عملکرد پایش عوامل خطرساز، آلاینده‌ها و بروز بیماری‌ها، نگارش و تصویب پیوست سلامت صنایع بزرگ فعال در استان بوشهر و تدوین و اجرای برنامه ملی سلامت ساکنین در معرض خطر آلاینده‌های ناشی از صنایع از جمله این اهداف است.
وی گفت: با شروع کردن فعالیت دکتر کشمیری رییس جدید دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، یکی از اهداف اصلیشان این بود که فعالیت صنایع بزرگ بر سلامت مردم پایش شود و بر اساس ماده ۳۲ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، استانداردهای ملی پیوست سلامت برای بررسی طرح‌های بزرگ توسعه‌ای با پیشنهاد وزارت بهداشت و تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ابلاغ شد.
دکتر فرخی اظهار داشت: با توجه به نظر رییس دانشگاه ،دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت راه‌اندازی شد و مسئولیت این دبیرخانه بر عهده بنده گذاشته شد.
پیوست سلامت باید توسط صنایع موجود در استان بوشهر به‌ویژه منطقه عسلویه اجرایی شود
وی با تأکید بر اینکه پیوست سلامت باید توسط صنایع موجود در استان بوشهر به‌ویژه منطقه عسلویه اجرایی شود خاطرنشان کرد: تمام تلاش و برنامه‌ریزی رئیس و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بر بررسی تأثیر آلودگی‌ها صنایع موجود در مردم منطقه عسلویه بر سلامت مردم و بررسی بیماری‌های شایع شده در منطقه با استفاده از مطالعات و بررسی‌های علمی و میدانی دقیق است.
دکتر فرخی ادامه داد: در این راستا دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت با استفاده از پتانسیل اعضای هیأت علمی، و اعضای کارگروه که به همین خاطر تشکیل‌شده و به‌عنوان اعضای کمیته راهبردی هستند، فعالیت خود را شروع کرده است.
وی افزود: رییس و معاونین و برخی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، روسای مراکز تحقیقاتی، نماینده‌های مردم، نماینده استانداری، نمایندگان صنایع نفت و گاز، فعالین اجتماعی، شهرداری‌ها استان و منطقه در این کارگروه قرار می‌گیرند.
رئیس دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت اضافه کرد: با توجه به نتایج مطالعاتی که به دست می‌آید با صنایع مختلف نشست‌های برگزار خواهد شد و با تعامل با صنایع فعالیت صنایع استانداردسازی می‌شود.
وی بیان کرد: مهم‌ترین هدف دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت این است که صنایع آن‌قدر استاندارسازی داشته باشند که اگر بیماری شایع شده از گسترش آن جلوگیری شود.
دکتر فرخی اظهار داشت: یکی از دستاوردهای مهم این مطالعات این است که نشان می‌دهد فاضلاب هر صنعت یا شرکتی که در منطقه عسلویه به محیط وارد می‌شود، این آلاینده چه ارتباطی با حوزه سلامت و تأثیری بر روی سلامت مردم دارد.
وی خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نیست چه اتفاقی در حوزه سلامت در منطقه عسلویه رخ‌داده است و به همین دلیل می‌بایست حتماً یک مطالعه اولیه سرشماری سلامت در منطقه صورت گیرد که در این راستا نیاز است مردم همکاری لازم را داشته باشند و اطلاعات دقیق ارایه دهند.
برای ایجاد سلامت پایدار باید صنعت فعالیت‌های خود را استانداردسازی کند
دکتر فرخی بابیان اینکه این‌یک مطالعه همگرویی ۱۵ ساله طراحی‌شده است و از طریق نمونه‌گیری خون و ترشحات دهانی، شیر مادر، مو، ناخن، مدفوع مردم منطقه ذخیره‌سازی و بررسی خواهد شد گفت: برای ایجاد سلامت پایدار باید صنعت فعالیت‌های خود را استانداردسازی کند.
وی افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته بیماری آسم، آلرژی بینی، سینوزیت و اگزما در کودکان سنین مدرسه در منطقه عسلویه نسبت به شهر بوشهر و خیلی از شهرهای کشور شیوع بالاتری دارد، البته ذکر این نکته ضروری است که جامعه هدف در حد ۲ الی ۳ هزار نفر بوده و برای نتیجه‌گیری دقیق‌تر باید جامعه هدف را کل منطقه در نظر گرفت.
دکتر فرخی بابیان اینکه ما در مقابل صنایع نیستم بلکه می‌خواهیم یار و یاور هم دیگر باشیم تصریح کرد: حوزه گاز و نفت منطقه حوزه ارزشمند برای کشور است و ما به دنبال این نبوده و نیستم که بگوییم فعالیت‌ها باید تعطیل شود بلکه باید فعالیت‌ها استاندارد شود.
رییس دبیرخانه پایش آلودگی‌های زیست‌محیطی صنایع نفت، گاز و انرژی و اثرات آن بر سلامت ادامه داد: حوزه سلامت و صنایع به‌عنوان دو دست هستند که باید در کنار هم دیگر قرار گیرند تا به مردم منطقه کمک کنند.
وی گفت: اگر صنعت شرایطی را فراهم کند تا ما بتوانیم بررسی‌ها را انجام دهیم ما می‌توانیم ابزار کنترلی ارزشمندی برای هم دیگر باشم یعنی ما نتایج حوزه سلامت را به صنعت می‌دهیم و این کار به بار اقتصادی کشور کمک شایانی خواهد کرد.
حوزه سلامت به‌عنوان یار و یاور صنایع و نه به‌عنوان رقیب آن‌ها است
دکتر فرخی با اشاره به اینکه حوزه سلامت به‌عنوان یار و یاور صنایع و نه به‌عنوان رقیب آن‌ها است، گفت: صنعت می‌تواند با کاهش آلاینده‌ای خود و استاندارسازی قسمتی از هزینه‌های خود را کاهش دهد. امروزه در حوزه سلامت بیشترین هزینه در بخش تشخیص و درمان داریم.
وی تصریح کرد: حوزه سلامت به‌هیچ‌عنوان دوست ندارد در مقابل صنعت باشد و یا اینکه مسایل روحی روانی و هیاهویی در مردم ایجاد کند بلکه به دنبال بررسی واقعیت‌ها و ایجاد بستری برای سلامت مردم است. مردم بدانند که دانشگاه علوم پزشکی هیچ‌وقت از آنان غافل نیست و دغدغه اصلی‌ دانشگاه حفظ سلامت مردم تحت هر شرایطی است.
انتهای پیام/م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
راه‌اندازی     سرشماری.سلامت     دکتر.شکراله.فرخی     شهرستان.عسلوسه        

تاریخ بروز رسانی:   10 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >