آموزش شیوه زندگی سالم به کودکان و نوجوانان یکی از راهکارهای پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر است

17 شهريور 1397
سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت چغادک گفت: آموزش شیوه زندگی سالم به کودکان و نوجوانان یکی از راهکارهای مهم جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیر واگیراست.

زهرا شبانی در حاشیه برپایی ایستگاه سلامتی جهت نمازگزاران در مصلای نماز جمعه شهر چغادک افزود: به‌منظور توجه روزافزون عموم مردم به توسعه و ارتقای فرهنگ سلامتی و تندرستی، مرکز خدمات جامع سلامت چغادک با همکاری ستاد نماز جمعه و کانون بسیج جامعه پزشکی بوشهر اقدام به برپایی ایستگاه سلامتی در مصلای نماز جمعه جهت نمازگزاران کرد.
وی تصریح کرد: سلامتی یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند به انسان است که کمتر به آن توجه می‌شود و امروزه افراد سالم نقش محوری در پیشرفت و توسعه جوامع دارند.
زهرا شبانی اضافه داشت: امروزه بیماری‌های غیر واگیر مشکلات روزافزونی برای جوامع ایجاد می‌کند دیابت، فشارخون، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی و ... مواردی هستند که شیوع آن‌ها به شیوه زندگی ما برمی‌گردد.
وی عنوان داشت: درگذشته با پیشرفت در امر بهداشت و افزایش پوشش واکسیناسیون علیه بسیاری از بیماری‌های واگیر، این بیماری‌ها کنترل‌شده ولی امروزه با روند روبه رشد بیماری‌های مزمن غیر واگیر شامل بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت، پوکی استخوان، پرفشاری خون، سرطان‌ها و چاقی مواجه شده‌ایم.
سرپرست مرکز خدمات جامع سلامت چغادک ازجمله عوامل خطرزای این بیماری‌ها را تغییر در شیوه زندگی، مصرف دخانیات، اضافه‌وزن، چاقی و مصرف الکل دانست و افزود: تغییر در رژیم غذایی معمول و گرایش مردم به غذاهای چرب و با منشأ حیوانی به‌جای غذاهای سنتی و رژیم غذایی جدید سرشار از انواع چربی‌های اشباع، کلسترول و مواد قندی به‌شدت بر خطر ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر افزوده است.
وی بیان داشت: برای پیشگیری از این بیماری‌ها یکی از مهم‌ترین راهکارها آموزش شیوه زندگی سالم به کودکان و نوجوانان می‌باشد، زیرا عادات غذایی، الگوی فعالیت جسمی و رفتارهای مرتبط با مصرف دخانیات از سنین پایین شکل می‌گیرد پس توصیه می‌شود قبل از تثبیت این عادات اقدامات لازم برای پیروی از اصول شیوه زندگی سالم به مرحله اجرا دراید.
وی خاطرنشان کرد: در همین راستا ایستگاه سلامتی شامل سنجش وضعیت توده بدنی (وزن و قد)، اندازه‌گیری فشارخون و ارایه مشاوره تغذیه و توزیع مکمل به‌صورت رایگان ویژه نمازگزاران در دو قسمت خانم‌ها و آقایان به‌صورت جداگانه توسط کارشناسان مراقب سلامت مرکز خدمات جامع سلامت چغادک انجام شد.
انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
ایستگاه.سلامت     زهره.شبانی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   17 شهريور 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >