مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:
بر اساس برنامه هاي وزارت بهداشت حوزه هاي بهداشت، درمان و آموزش در در ارتقاي سلامت مادران دخيل هستند

26 دی 1397
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس برنامه هاي وزارت بهداشت حوزه هاي بهداشت، درمان و آموزش در در ارتقاي سلامت مادران دخيل هستند.

دکتر سید حامد برکاتی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: يكي از اين حوزه‌هاي مهم در جهت ارتقاي سلامت مادران مراقبت‌های اولیه است كه در ارتقای سلامت و کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار نقش بسزايي داشته است.
 مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حضور ماماها در سیستم مراقبت‌های اولیه موجب  ارتقای سلامت و کاهش چشمگیر مرگ و میر مادران باردار شده است.
دکتر سید حامد برکاتی افزود: در چهل سال گذشته در بحث  مرگ و میر مادران باردار توفیقات بسیاری حاصل شده که در سال‌های میانی دهه ۵۰ وحدود سالهای پیروزی انقلاب اسلامی 270 مرگ به ازای هر صد هزار تولد زنده بوده است.
وی تصریح کرد: ارتقای مراقبت های مادران باردار وجود شبکه های بهداشتی درمانی، بهورزان و مراقبین سلامت آموزش دیده، توجه به خدمات پایه مامایی و استفاده از ظرفیت دانشی و توان عملکردی ماما ها در ارائه خدمات سلامنی به مادران باردار و خدمات گروههاي تخصصي و فوق تخصصي در رشته هاي مختلف ، در کنار توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور از جمله عواملی است  که منجر به کاهش مرگ و میر مادران به زیر 19مورد به ازای هر یکصد هزار تولد زنده شده است.
وی بیان کرد: البته کاهش بسیار چشمگیر مرگ و میر مادران باردار که بیش از سیزده برابر این شاخص را کاهش داده‌ایم در بازه طولانی بیش از چهل سال انجام گرفته است.
دکتر سید حامد برکاتی اظهار داشت: شاخصی که سازمانی جهانی بهداشت برای اهداف توسعه هزاره تعیین کرده بود این است که کشورها باید تا سال 2015  مرگ مادران باردار خود را به دو سوم آمار مرگ در سال 1990 برسانند.
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: گزارش سال 2016 سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل متحد برای اهداف توسعه هزاره نشان دهنده این است که تنها هشت کشور  در مجموع کشورهای دنیا به  این شاخص‌ها دست یافته‌اند که یکی از این کشورها جمهوری اسلامی ایران بوده است.
روند کاهشی شاخص مرگ مادران باردار در ایران جزو هشت کشور برتر دنیاست
وی بیان کرد: بسیاری از کشورها به لحاظ توسعه ساختاری و فیزیکی و منابع بالاتر از کشور ما قرار داشته اند اما اینکه روند کاهش شاخص مادران باردار در ایران جزو هشت کشور قرار می‌گیرد نشان دهنده فعالیت‌ها و اقدامات موثری است که در حوزه سلامت در ایران شکل گرفته است.
دکتر سید حامد برکاتی بیان کرد: این کار ممکن نشده مگر به برکت سیستم مراقبت‌های اولیه و بنای مراقبت‌های اولیه چیزی بجز پزشک بوده و وجود بهورز و مامای مراقب و در نهایت در سطح بعد پزشکان شبکه‌ها بوده‌اند.
یازده میلیون حاشیه نشین تحت پوشش طرح تحول نظام سلامت
و ی تصریح کرد: در خدمات صورت گرفته در طرح تحول نظام سلامت یازده میلیون حاشیه نشین را تحت پوشش برده‌ایم و این پوشش‌ها با توجه به  طراحی‌هایی که در شبکه‌ها انجام گرفته و خدمات سطح بندی شده شامل ارائه خدمات به همه گروههای سنی از جمله مادران باردار است.
در تحولات طراحی خدمات سلامت در مراكز بهداشتي، مراقبت مادران باردار به طور اختصاصی به ماماها واگذار شده است
دکتر سید حامد برکاتی اضافه کرد: در خدمات شهر و حاشیه شهر کارشناس تغذیه و کارشناس مراقب سلامت روان به شبکه‌ها اضافه شده  و مراقبت مادران باردار به طور اختصاصی به ماماها واگذار شده است و خدمات پایه‌ای دیگر برای سایر گروه‌های سنی توسط بهورزها و مراقبین انجام می‌شود.
انتهای پیام /م.غ 1023

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

 


کلمات کلیدی:
مدیرکل.دفتر.سلامت     وزارت.بهداشت     دفتر.سلامت.جمعیت.خانواده.مدارس     ارتقای.سلامت.مادران     دکتر.سید.حامد.برکاتی    

تاریخ بروز رسانی:   26 دی 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >