معاون درمان وزیر بهداشت:
وزارت بهداشت ۲۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور ساخت شرکت‌های دانش بنیان داخلی را خریداری کرده است/ پلاسما درمانی در استان بوشهر اجرا می‌شود

23 تير 1399
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به حمایت و اعتماد دولت به شرکت‌های دانش بنیان جوان داخلی، وزارت بهداشت هزینه خرید دو هزار دستگاه ونتیلاتور را تقبل کرده است.

دکتر قاسم جان بابایی در نشست ستاد استانی کرونا در استان بوشهر اظهار داشت: امروز دنیا با ویروسی سروکار دارد که تاکنون هیچ درمانی برای آن کشف نشده و با توجه به شباهت این ویروس از لحاظ ساختمانی به ویروس هپاتیت سی، اچ آی وی و آنفلوانزای N1H1 از داروهایی که برای درمان این ویروس‌ها استفاده می‌شود، برای ویروس کرونا نیز استفاده می‌شود.
وی تصریح کرد: ایران تاکنون در این عرصه دست‌خوش تصمیم‌گیری‌های غلط نشده است و جزو سه تا چهار کشوری است که بیش‌ترین تحقیقات را در خصوص بیماری کرونا انجام داده است.
دکتر جان بابایی ادامه داد: در زمان حاضر تمام مطالعات و پیشرفت‌های پزشکی در خصوص کرونا جمع‌آوری و این باعث شده تصمیم‌گیری‌ها عجولانه نباشد و در زمان حاضر نیز تصمیم‌گیری‌های لازم در این خصوص گرفته‌شده است.

ساخت داروهای تحقیقاتی جدیدی تا سه هفته آینده

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: الآن همه برنامه‌های مؤثر در کشور وجود دارد و داروی احتمالی که روی این ویروس می‌تواند مؤثر باشد به شرکت‌های دارویی توصیه‌شده و تا سه هفته آینده داروهای تحقیقاتی جدیدی در حال ساختن هستند.
وی بابیان اینکه در زمان حاضر مؤثرترین عامل درمان بیماری کرونا حمایت تنفسی و نه دارو است افزود: سرمایه‌گذاری ما در راستای توسعه تخت‌های ویژه و آی سی یو، دستگاه کمک تنفسی و دستگاه‌های اکسیژن ساز است که تلاش شده نیاز استان‌ها ازجمله بوشهر در این خصوص برطرف شود.

پلاسما درمانی در استان بوشهر اجرا می‌شود
دکتر جان بابایی با اشاره به اینکه روش پلاسما درمانی در استان بوشهر وجود ندارد اضافه کرد: با شرایطی که وجود دارد همه داروهای مؤثر در درمان کرونا در استان وجود دارد و پلاسما درمانی نیز یکی از روش‌های درمانی است که روش جایگزین هم دارد اما باز هم تلاش می‌شود که این روش درمانی نیز در استان اجرا شود.
وی ادامه داد: باوجوداینکه دولت در قالب نظام سلامت گام‌های مؤثری در استان بوشهر برداشته و اگر توسعه تخت‌های بیمارستانی نبود امروز وضعیت بدتر و مرگ‌ومیرهای بیشتری در انتظار ما بود با این وجود این استان شکننده است.

استان بوشهر با کمبود تخت دارد

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود همه اقدام‌های انجام‌شده اما در زمان حاضر کمبود تخت، تخت‌های ویژه، اورژانس ازجمله نیازهای استان بوشهر است که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی ادامه داد: استان بوشهر جزو استان‌هایی است که بیماران بدحال آن زیاد و میزان مراجعه مردم شامل اطفال، میان‌سالان و سالمندان زیاد است، بر این اساس یک‌سوم بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه را جوانان تشکیل می‌دهند که با توجه به توسعه تخت‌ها بیشتر آن‌ها نجات می‌یابند.

توسعه تخت‌های ویژه در استان بوشهر باید انجام شود

دکتر جان بابایی تأکید کرد: با این وجود استان بوشهر به لحاظ اینکه بیمارستان جایگزین ندارد و تجهیزات موجود با توجه به موقعیت استان از لحاظ صنعتی و اقتصادی جوابگو نیست و باید تدبیر کرد، اما در کوتاه مدت قرار شد هر تعداد دستگاه کمک تنفسی و ونتیلاتور که برای استان لازم است تأمین شود و هرگونه توسعه‌ای در خصوص تخت‌های ویژه لازم است باید انجام شود.
این مقام مسئول گفت: الآن مریض در انتظار آی سی یو در استان وجود ندارد اما برای آرامش مردم این تجهیزات تأمین می‌شود.
دکتر جان بابایی اضافه کرد: تلاش می‌شود تجهیزات لازم بیمارستان شهدای هسته‌ای علاوه بر تجهیزات اورژانس، تخت‌های ویژه و دستگاه سی‌تی‌اسکن آن قبل از مهرماه بهره‌برداری شود.
وی ادامه داد: با توجه به خستگی کادر درمان تلاش می‌شود قبل از مهرماه نیروهای جایگزین و کمکی به کادر درمان استان تزریق شود.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان حاضر بیماری کرونا به صورت آبرومندانه در کشور در حال مدیریت است و خوشبختانه برخلاف سایر کشورها این بیماری بدون مشکل اجتماعی در حال مدیریت است.
دکتر جان بابایی ادامه داد: وفاق، همدلی و اتحاد از مهم‌ترین دستاوردهای کروناست و این مهم به عنوان یک سرمایه برای کشور تلقی می‌شود که باید مورداستفاده قرار گیرد.
وی ادامه داد: هرچند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان خط مقدم در بیماری کرونا به شمار می‌رود اما همه دستگاه‌ها در کنار این وزارتخانه بودند و تاکنون به خوبی این بیماری در کشور مدیریت شده است.
دکتر جان بابایی افزود: هرچند در ابتدا ساده‌انگاری مردم نسبت به کرونا باعث شد که بیماری تشدید شود اما امروز با تبلیغات و هشدارهایی که داده‌شده مردم بیشتر توجه دارند و انتظار می‌رود این توجه‌ها بیشتر شود.
وی تأکید کرد: امروز مردم شیوه زندگی خود را تغییر داده‌اند و با رعایت مسائل بهداشتی زندگی با کرونا را باید تجربه کنند.
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر اینکه بیماری کرونا فرسایشی است خاطرنشان کرد: در این شرایط دلجویی از کارکنان بهداشت و درمان می‌تواند خستگی را از تن کادر درمان بیرون آورد.
انتهای پیام/ م.غ ۱۰۲۳

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
معاون.درمان.وزارت     وزارت.بهداشت     دکتر.قاسم.جان.بابایی     دستگاه.ونتیلاتور     شرکت.دانش.بنیان.داخلی     پلاسما.درمانی    

تاریخ بروز رسانی:   23 تير 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >