کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
یکی از مهم‌ترین مشکل بهداشت عمومی از دست دادن شنوایی با هزینه‌های قابل‌توجه اقتصادی است

22 دی 1399
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از مهم‌ترین مشکل بهداشت عمومی از دست دادن شنوایی با هزینه‌های قابل‌توجه اقتصادی است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، پریسا نظری زاده اظهار داشت: توانایی شنیدن برای درک دنیای اطراف و برقراری ارتباط بسیار مهم است به همین دلیل از دست دادن شنوایی یکی از مهم‌ترین مشکل بهداشت عمومی با هزینه‌های قابل‌توجه اقتصادی است به طوری که از نظر پیامدهای اجتماعی، پیشرفت تحصیلی، زندگی حرفه‌ای کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان، اختلال ایجاد می‌کند.
وی در خصوص عوامل ایجادکننده اختلال شنوایی گفت: اختلال شنوایی می‌تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله بیماری‌هایی مانند سرخک، اوریون و مننژیت، اوتیسم مزمن، قرار گرفتن در معرض سروصدا زیاد یا طولانی مدت سر و گردن، استفاده از داروهای اتوکسیک از جمله انواع خاصی از داروهای شیمی درمانی و آنتی‌بیوتیک‌ها، حلال‌های صنعتی و ناهنجاری‌های مادرزادی و عفونت‌ها و مشکلات زمان قبل زایمان، برخی از کمبودهای تغذیه‌ای، اختلالات ژنتیکی و پیری باشد.
این کارشناس بهداشتی جلوگیری از نزدیکی و مجاورت با میزان بیش از حد صدا را یکی از راه‌های پیشگیری از اختلال شنوایی دانست و افزود: از دیگر راه‌های پیشگیری از اختلال شنوایی پیشگیری از بیماری‌های عفونی از طریق واکسیناسیون، افزایش آگاهی افراد در خصوص خطرات استفاده از داروهای اتوکسیک، مشاوره ژنتیکی در خصوص برخی از علل ارثی از دست دادن شنوایی، غربالگری به‌موقع نوزادان از نظر سنجش شنوایی و کاشت حلزون در صورت امکان و کمک به کاهش شنوایی سالمندان از اقدامات کلیدی برای کاهش بار ناشنوایی است.
غربالگری نوزادان از سال ۱۳۸۵ به منظور تشخیص به‌موقع موارد مشکوک به انجام می‌شود
پریسا نظری زاده گفت: برنامه غربالگری نوزادان در روزهای اولیه تولد با همکاری سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی از سال ۱۳۸۵ به منظور تشخیص به‌موقع موارد مشکوک به ناشنوایی و ارجاع جهت بررسی و تشخیص این موارد و همچنین کاشت حلزون در صورت نیاز مشغول انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران برنامه‌ای عمومی برای کلیه نوزادان تازه متولد شده است گفت: وزن زیر ۱۵۰۰ گرم در بدو تولد، بد شکلی‌های سر و صورت و وجود زائده در گوش، فرو رفتگی در اطراف گوش، انسداد کانال گوش، وجود سوراخ‌هایی در اطراف گوش، بستری شدن بیش از ۴۸ ساعت در NICU، سابقه خانوادگی کم شنوایی، سابقه تعویض خون در دوره نوزادی، عفونت داخل رحمی (TORCH)، مصرف داروهای اتوتوکسیک در دوران بارداری و نوزادی را از ویژگی‌های نوزادانی است که باید از نظر شنوایی بررسی بیشتری شوند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همچنین گفت: نوزادانی که سابقه ابتلا به مننژیت و سابقه ضربه به سر که منجر به بستری شدن شیرخوار گردد و همچنین نوزاد حاصل از ازدواج خویشاوندی نیز باید از نظر شنوایی بررسی شوند.
وی خاطرنشان کرد: نوزادی که پس از انجام غربالگری و دریافت نتیجه سلامت شنوایی، پس‌ازآن به هر علتی در بیمارستان بستری شده و کشت خون مثبت یا تعویض خون یا مصرف داروهای اتوتوکسیک و یا سابقه تروما به سر داشته باشد و یا مبتلا به مننژیت شده باشد، مجدداً باید غربال شود.
انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
شنوایی     پریسا.نظری‌زاده     معاونت.بهداشتی     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   22 دی 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >