رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
با اقدامات انجام‌شده در طرح شهید سلیمانی در دو ماه اخیر شاهد سیر نزولی بیماری در استان هستیم/ گزارش تصویری

9 بهمن 1399
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با اقدامات انجام‌شده در طرح شهید سلیمانی در دو ماه اخیر شاهد سیر نزولی بیماری در استان هستیم.

دکتر سعید کشمیری در نشست با رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور افزود: تاکنون ۱۸۳۱۵ نفر در استان ما درگیر این بیماری شدند که متأسفانه تعداد ۸۴۵ نفر فوتی داشتیم و در حال حاضر ۶۸ نفر در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری هستند.
دکتر سعید کشمیری در رابطه با تعداد بستری‌ها افزود: به‌طور متوسط بین ۱۷ تا ۱۸  نفر در روز بستری می‌شوند که توانسته‌ایم در طی چند هفته آن را به یک عدد ثابت برسانیم.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه تاکنون سه پیک را پشت سر گذاشته‌ایم باید مراقب پیک چهارم باشیم چون هر پیک دامنه سنی وسیع‌تری را در برگرفته که تاکنون  ۱/ از  فوتی‌های ما کودکان هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه  استان بوشهر جزو آخرین استان‌هایی بود که از وضعیت سفید خارج شد خاطرنشان کرد: تاکنون ما یک پیک بزرگ را تجربه کردیم که بیماران سر پایایی با تشخیص قطعی یا  یازده هزار نفر، بستری‌های تشخیص قطعی ۶۰۰۰ نفر و درصد بستری به‌کل مبتلایان ۳۵ درصد، درصد کشندگی افراد بستری ۱۳ درصد و درصد کشندگی به مبتلایان قطعی۴٫۷ درصد است.
دکتر کشمیری افزود: بالاترین میزان ابتلا در اواسط مهرماه با ۷۰۰ نفر در هفته مبتلای جدید رسید اما اکنون به ۱۹۰  نفر کاهش‌یافته است.
ثبت ۱۷ روز بدون فوتی در دی‌ماه ۹۹
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در این مدت یک روند نزولی داشته‌ایم که خوشبختانه در دی‌ماه ۱۷ روز بدون فوتی و ۱۵  مورد فوتی که نسبت به جمعیت استان عدد قابل قبولی است. با توجه به ثابت بودن تعداد افراد بستری در یک بازه زمانی در مهر و آبان، شروع به کاهش و در آذر و دی‌ماه روند نزول خوبی داشتیم و اکنون در وضعیت ثابت اما کند هستیم.
بیشترین آمار فوتی‌های کرونایی مربوط به سالمندان بوده است
دکتر کشمیری در خصوص کمترین و بیشترین موارد فوتی تصریح کرد: سالمندان با ۵۷۳ نفر بیشترین فوتی که ۷۳ درصد مرگ را شامل می‌شوند و ۱۲ نفر کودک با کمترین میزان فوتی که از این تعداد ۵ نفر دچار بیماری زمینه‌ای بودند.
دبیر ستاد مقابه با کرونا اظهار داشت: با توجه به تهدیدهایی که استان ما داشت ازجمله ۶۰ تا ۷۰ هزار کارگر پارس جنوبی و بنادر، بازارهای محلی و همچنین جذابیت‌های فصلی مسافران نوروزی، فقط در اواسط خرداد دچار پیک بزرگی شدیم که خوشبختانه  در یک مقطع ۲ هفته‌ای مهار شد اما در حال حاضر فقط پیک‌های هفتگی را شاهد هستیم که آن‌هم در روند نزولی است.
دکتر کشمیری بیان کرد: شهرستان دیلم به دلیل هم‌جواری با استان خوزستان موارد ابتلای زیاد خصوصاً در پیک استان خوزستان داشت، شهرستان گناوه پیک‌های متعدد داشت ولی در حال حاضر روند نزولی است، شهرستان دشتستان به دلیل بیشترین سالمند و همچنین بیشترین جمعیت استان بیشترین مورد ابتلا و فوتی را دارد و تنها شهرستان زرد استان تنگستان می‌باشد. شهرستان‌های دیر و دشتی روند خوبی داشته و کمترین میزان مرگ را در شهرستان‌های جنوبی شاهد هستیم.
وی ضمن تقدیر از مداخلات خوب وزارت نفت در منطقه عسلویه افزود: با شروع طرح شهید سلیمانی در شهرستان‌های جنوبی اقدامات خوبی انجام شد و کمپ‌های خاصی برای نگهداری بیماران انجام دادند که از دیگر شهرستان‌های استان سریع‌تر عمل کردند.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این طرح، تیم‌های رهگیری درب منزل  بود که  از افراد نزدیک آن‌هایی که مثبت شده‌اند تست گرفته و حدود ۵۰۰۰ تست تاکنون انجام‌شده که از این تعداد نزدیک به ۵۰۰ نفر مثبت شدند.
دکتر کشمیری در رابطه با تیم‌های مراقبت در منزل گفت: ضمن ارجاع افراد مثبت به بیمارستان،پس از ترخیص از آن‌ها مراقبت کرده  که تاکنون ۱۴۷ مورد مراقبت در منزل انجام‌شده و از بعضی از آن‌ها تست گرفته‌شده است.
وی در رابطه با بازدیدهای مشترکی که در این طرح  بین هلال‌احمر، بسیج  و وزارت بهداشت انجام‌شده است بیان کرد:تاکنون ۴۰۰۰ بازدید مشترک انجام‌شده است که تعدادی از واحدهای متخلف پلمب و بعضی موارد در صورت نیاز گندزدایی‌شده است.
استفاده از ماسک در ادارات مطلوب بوده است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در رابطه با رعایت ادارات و استفاده از ماسک گفت: خوشبختانه تمامی ادارات و همچنین ارباب‌رجوع‌ها به نحو مطلوب از ماسک استفاده کرده و ما در این مورد جز استان‌های خوب کشور هستیم که در این مورد انتقال بیماری خیلی کاهش پیداکرده است.
تأمین ۱۰ دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارستان‌های استان
دکتر کشمیری ضمن تقدیر از استاندار و ادارات مختلف به دلیل همکاری در این شرایط خاطرنشان کرد: یکی از نقاط ضعف استان ما به دلیل این بود که فقط یک بیمارستان داشتیم که ما توانستیم در کل بیمارستان‌های استان بخش‌های ویژه را راه‌اندازی کنیم  و مدیریت اکسیژن در بحث بیماری کرونا بسیار حساس بود و توانستیم ۱۰ مورد اکسیژن ساز برای استان تهیه کنیم که تعدادی نصب و تعدادی در حال نصب می‌باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه اساس برنامه ما در این بیماری پیشگیرانه بود گفت: اضافه شدن ۶۰ تخت آی سی یو در کل استان، تأمین ۱۰۰ مورد ونتیلاتور(ثابت و پرتابل) همچنین افتتاح بیمارستان ۱۱۰ تخت خوابی در بهمن‌ماه ازجمله مواردی است که در یک سال گذشته انجام‌شده است.
وی در رابطه با تجهیزات بیمارستانی که در سال کرونایی انجام‌شده است اظهار داشت: بیمارستانی بسیار پیشرفته با کمک نیروی دریایی سپاه در جنوب استان راه‌اندازی شده و در این سال توانستیم ۱۷۰  تخت به دارایی استان اضافه کنیم، همچنین سایر بیمارستان‌ها در حال اضافه کردن تخت به بخش‌های خود هستند که  نزدیک به ۵۰۰ تخت در حال ساخت داریم و دو بیمارستان جایگزین فاطمه الزهرا(س)  بوشهر و ۱۷ شهریور برازجان که در حال تکمیل اسکلت هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: با افزودن ۵۰۰ تخت جدید به دارایی درمان استان توانایی ما را در هر ۱۰۰۰ نفر بوشهری به بیش از ۲ تخت می‌رساند که اکنون ۱٫۶ در هر ۱۰۰۰ نفر است.

کلمات کلیدی:
طرح.شهید.سلیمانی     بسیج.جامعه.پزشکی     دکتر.سعید.کشمیری    

تاریخ بروز رسانی:   9 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >