در مطالعه صورت گرفته در استان بوشهر مشخص شد؛
کمبود ویتامین D در ۷۰ درصد از روستاییان استان

4 بهمن 1400
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مطالعه‌ای که در استان بوشهر بر روی ۱۸۰۶ نفر ساکن روستا انجام و در مجله معتبر علمیBMC Endocrine Disorders چاپ شد نشان داده که بیش از ۷۰ درصد از جامعه روستانشین این استان برخلاف تصور دارای کمبود یا سطح ناکافی از ویتامین D هستند.

دکتر مریم مرزبان افزود: استان بوشهر باوجوداینکه جزو مناطق با میزان تشعشات بالای خورشید بوده و اغلب روزهای سال نور خورشید وجود دارد اما ساکنین روستاهای این استان به‌شدت با کمبود ویتامین D مواجه هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: یکی از علل کمبود این ویتامین، گرمای شدید ساعات تماس با نور خورشید در فضای آزاد و نیز نحوه پوشش است که  می‌تواند باعث کاهش تماس با نور خورشید شود.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در این مطالعه افراد با گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ ساله دارای بالاترین سطح کمبود ویتامین D بودند که باز هم فعالیت کمتر در محیط باز در سال‌های اخیر یکی از علل اصلی این واقعه بود. جالب‌توجه است که در این مطالعه میزان سطح سرمی ویتامین D در مناطق کوهستانی استان به‌صورت برجسته‌ای بالاتر از مناطق دشتی و یا ساحلی است.
میزان کمبود ویتامین D در زنان به‌صورت برجسته‌ای بالاتر از مردان است
متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: تغییرات سبک زندگی در میان روستاییان با کاهش فعالیت های خارج از منزل همراه بوده که منجر به تماس کمتر با نور خورشید شده و می‌تواند از عوامل ایجادکننده کمبود ویتامین D باشد. نکته قابل‌توجه اینکه میزان کمبود ویتامین D در زنان به‌صورت برجسته‌ای بالاتر از مردان بوده است.
دکتر مرزبان اظهار داشت: تنها ۱۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این مطالعه مصرف مکمل ویتامین D را داشته‌اند و مابقی افراد مصرف منظم مکمل‌ها را گزارش نکرده‌اند لذا دادن آگاهی به افراد در رابطه با کمبود ویتامینD و همچنین ترغیب جامعه به مصرف مکمل‌ها می‌تواند نقش بسیار مؤثر و مفیدی در پیشگیری از کمبود این ماده مؤثر در بدن داشته باشد.
کمبود ویتامین D ارتباط زیادی با بیماری های مزمن دارد
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: کمبود ویتامین D می‌تواند ارتباط زیادی با بیماری های مزمن مانند سرطان، پرفشاری خون، دیابت نوع یک، ام‌اس، بیماری روماتیسم، سایر بیماری‌های خود ایمنی و نیز بیماری‌هایی مانند عفونت‌های دستگاه تنفسی، سارس و کووید داشته باشد.
وی تصریح کرد: تماس ناکافی با نور خورشید و میزان دریافت ناکافی ویتامین D از طریق مواد غذایی می‌تواند منجر به کمبود این ویتامین شود.
۵ تا ۱۰ دقیقه در روز تماس مستقیم با آفتاب می‌تواند منجر به پیشگیری از کمبود ویتامین دی شود
استادیار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز و تماس مستقیم دست‌وپاها بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر می‌تواند منجر به پیشگیری از کمبود ویتامین D شود، همچنین میزان ویتامین D موجود در گیاهان محدود بوده ولی مقدار کافی از این ویتامین را می‌توان در روغن ماهی، جگر گوسفندی، پنیر و زرده تخم‌مرغ پیدا کرد.
وی تصریح کرد: مطالعات نشان‌دهنده کمبود ویتامین D در ایرانیان بوده که این امر می‌تواند به علت تغییر سبک زندگی شهرنشینی و مواجهه کمتر با نور خورشید در سال های اخیر باشد. به‌علاوه آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز می‌تواند نقش مهمی دراین‌باره داشته باشد.
انتهای پیام/ م.ف۱۰۲۴
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
ویتامینD     متخصص.اپیدمیولوژی     دکتر.مریم.مرزبان     معاونت.آموزشی        

تاریخ بروز رسانی:   4 بهمن 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >