آنچه باید از زگیل تناسلی بدانیم/ تشخیص و درمان آن چگونه است؟

30 امرداد 1401
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: زگیل تناسلی یکی از تظاهرات ویروس HPV است که این ویروس به‌طور شایع پوست و مخاط را درگیر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان، دکتر شیدا جنت رستمی متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان درباره آنچه باید از زگیل تناسلی بدانیم و تشخیص و درمان آن چگونه است، پاسخ می‌دهد.
تظاهرات بالینی
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: زگیل تناسلی یکی از تظاهرات ویروس HPV است که این ویروس به‌طور شایع پوست و مخاط را درگیر می‌کند.
وی تصریح کرد: این عارضه به‌صورت زگیل در ناحیه تناسلی، مقعد و کشاله‌ران ظاهر می‌شود، می‌تواند صاف یا برجسته، پرزی یا قارچی شکل یا گل‌کلمی شکل باشد و حتی ممکن است همراه با خارش باشد، زگیل به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود و در اندازه‌های متفاوت از یک میلی‌متر تا چند سانتی‌متر وجود دارند.
دکتر جنت رستمی افزود: بیش از 200 نوع از این ویروس شناخته‌شده که بیش از 40 نوع آن قابل‌انتقال از طریق جنسی هستند، این ویروس به‌طورکلی به دو دسته کم‌خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند، شایع‌ترین نوع کم‌خطر نوع 6 و 11 هستند که 90 درصد موارد زگیل تناسلی یافت می‌شود.
وی تصریح کرد: از لحاظ روانی در ابتلای زگیل تناسلی معمولاً بیمار اضطراب، افسردگی، انزوای اجتماعی، نگرانی در مورد آینده و خطر ایجاد سرطان در آینده را تجربه می‌کند و می‌تواند منجر به تعارض و خاتمه رابطه زوجین شود.
دکتر جنت رستمی افزود: بعد از ظهور اولیه زگیل تناسلی ممکن است تعداد آن افزایش یابد و سایز آن بزرگ‌تر شود، 30 درصد از موارد ابتلا به زگیل خودبه‌خود و بدون درمان در طول مدت حدود 4 ماه بهبود می‌یابد، ولی ممکن است ویروس HPV در بدن باقی بماند و باعث عود مجدد شود، تحریک مکانیکی، زخم، عفونت و التهاب ممکن است روی تکثیر نسخه‌های ویروس در سلول‌های آلوده مؤثر باشد و باعث ظهور مجدد زگیل شود.
خطرات تهدیدکننده
وی تصریح کرد: احتمال تبدیل زگیل تناسلی به سرطان کم است ولی می‌تواند رخ دهد و اغلب در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی رخ می‌دهد، اگر زگیل در مجرای ادراری باشد ممکن است باعث خونریزی از مجرای ادراری شود و باعث انسداد ادراری شود.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان گفت: احتمال انتقال این ویروس از مادر حامله به جنین نیز وجود دارد.
تشخیص
 وی تصریح کرد: این موارد معمولاً با معاینه فیزیکی قابل‌تشخیص هستند، بیمار ممکن است عفونت‌های هم‌زمان نیز در ناحیه تناسلی داشته باشد.
دکتر جنت رستمی افزود: برای بررسی درگیری‌های داخلی مثلاً درگیری گردن رحم و واژن به غربالگری و انجام تست HPV و پاپ اسمیر نیاز است، در درگیری کانال آنال [مقعد]، بیمار باید جهت انجام آندوسکوپی به پزشک گوارش ارجاع داده شود و در مواردی که شکل ضایعه غیر طبیعی است و یا مقاوم به درمان باشد باید نمونه‌برداری از ضایعه انجام شود.
درمان
وی تصریح کرد: ابتدا باید بیمار مشاوره شود. در اکثر موارد زگیل‌های تناسلی با یک دوره درمان برطرف می‌شوند. هیچ روش درمانی به‌طور قابل‌توجه نسبت به روش دیگر برتری ندارد.
 دکتر جنت رستمی افزود: اگر بیمار ظرف مدت 2 تا 6 هفته به درمان پاسخ نداد و ضایعه به‌طور کامل رفع نشد، روش درمانی دیگری انتخاب می‌شود.
وی تصریح کرد: خانم‌ها پس از مشاهده ضایعه واژینال باید به متخصص زنان و آقایان به متخصص ارولوژی مراجعه کنند. برای خانم‌ها جهت غربالگری سرطان سرویکس هر سه سال یک‌بار تست پاپ اسمیر یا هر ۵ سال تست ترکیبی پاپ اسمیر همراه با تست HPV توصیه می‌شود.
واکسن
دکتر جنت رستمی افزود: سه نوع واکسن برای پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV وجود دارد که بسته به تشخیص پزشک تجویز می‌گردد، این واکسن برای خانم‌ها از سن 9 تا 26 توصیه‌شده است.
وی تصریح کرد: برای افراد بالای 27 سال واکسن به‌صورت روتین توصیه نمی‌شود و به‌صورت فردی تصمیم‌گیری می‌شود. برای این افراد اگر قبل از این رفتار جنسی پرخطر نداشته‌اند و قرار است در معرض خطر قرار گیرند واکسن توصیه می‌شود. در افراد بالای 45 سال نیز در آمریکا واکسن تجویز می‌شود اما مزیت آن مطالعه نشده است.
دکتر جنت رستمی افزود: در مردان نیز از سن 9 تا 26 سال برای جلوگیری از سرطان‌های ایجادشده توسط چندگونه این ویروس مؤثر است.
وی تصریح کرد: به‌طورکلی در خانم‌ها و آقایان سنین 9 تا 26 واکسیناسیون روتین HPV توصیه‌شده است. برای افراد زیر 9 سال توصیه نشده و برای افراد بالای 26 سال با توجه به شرایط فردی و افرادی که در معرض خطر باشند مفید است.


انتهای پیام/ م.ص 4020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
HPV     زگیل.تناسلی     متخصص.زنان     دکتر.شیدا.جنت‌رستمی     بیمارستان.امام.خمینی(ره)     شهرستان.کنگان    
   

تاریخ بروز رسانی:   30 امرداد 1401

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >