کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
توجه به مصرف آب و مایعات کافی در دوران سالمندی اهمیت ویژه‌ای دارد

14 اسفند 1402
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: توجه به مصرف آب و مایعات کافی در دوران سالمندی اهمیت ویژه‌ای دارد.

پریوش بهادری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: حفظ مایعات بدن از ضروریات زندگی است و ۴۵ درصد وزن بدن سالمندان را آب تشکیل می‌دهد.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: در طول سالمندی تغییرات مهمی مانند کاهش وزن کلیه‌ها، کاهش خون‌رسانی به کلیه‌ها و کاهش حس تشنگی در عملکرد اندام‌هایی که در تعادل مایعات بدن نقش مهمی بازی می‌کنند، پدید می‌آید.
وی تصریح کرد: تغییرات نامبرده سبب کاهش توانایی بدن سالمندان در حفظ تعادل مایعات می‌شود، به‌طوری‌که فرد سالمند با سرعت زیادی در معرض خطر کاهش حجم مایعات بدن قرار می‌گیرد.
بهادری بیان کرد: کم‌آبی یکی از مشکلات رایج سالمندان است که ممکن است باعث خواب‌آلودگی و گیجی شود و مطمئن‌ترین روش اطلاع از کم‌آبی بدن، مشاهده ادرار است و تغییر رنگ ادرار به تیرگی و پررنگ شدن آن از نشانه‌های کم‌آبی بدن است.
 وی با تأکید بر اینکه جایگاه آب در هرم غذایی سالمندان در قاعده و داخل هرم غذایی قرار می‌گیرد، گفت: مایعات موردنیاز سالمندان به‌طور متوسط حدود ۶ تا ۸ لیوان در روز است و ترجیحاً بهتر است که از نیمی از آن آب ساده باشد.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: از ۸ لیوان مایعات توصیه‌شده روزانه، بهتر است حدود نیمی از آن آب باشد و نیم دیگر از سایر مایعات مانند آبمیوه طبیعی، نوشیدنی‌های سنتی بر پایه عرقیات کم شیرین، چای کمرنگ، شیر کم‌چرب، دوغ کم‌نمک بدون گاز و نوشیدنی‌های سالم دیگر تشکیل‌شده باشد.
بهادری بیان کرد: عصاره گوشت، سوپ و آب خورش نیز بخشی از نیاز بدن به آب را تأمین می‌کند و می‌تواند بسیار مغذی نیز باشد.
بهادری توصیه کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی- ریوی و کلیوی با مشورت پزشک و مشاور تغذیه میزان آب مصرفی روزانه خود را تنظیم نمایند و همچنین بهتر است آب به‌صورت تدریجی در بین وعده‌های غذایی و نه همراه با غذا مصرف شود.
وی تأکید کرد: لازم است مصرف چای در سالمندان محدود شود و بیشتر از ۳ لیوان در روز نباشد، زیرا چای به‌ویژه چای پررنگ مدر است و باعث از دست رفتن آب و الکترولیت‌ها می‌شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بهتر است سالمندان برای خواب بهتر، از مصرف چای از عصر به بعد خودداری کنند و چای را به‌طورمعمول به‌صورت کم‌رنگ بنوشند.
انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهیم

کلمات کلیدی:
دوران.سالمندی     مصرف.آب     فرهنگ.سلامت     پریوش.بهادری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >