رییس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت:
افزایش 70 درصدی میزان ابتلا به بیماری تب مالت در کشور

13 آبان 1394
رییس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: براساس آمارها میزان ابتلا به بیماری تب مالت که از بیماری‌های مشترک انسان و دام است در پنج سال گذشته 70 درصد افزایش یافته است.

دکتر محمد رضا شیرزادی در گردهمایی دو روزه کارشناسان زئونوز و مدیران گروه بیماری‌های دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بوشهر افزود: بیش از 20 هزار مورد بیماری تب مالت در کشور گزارش شده است.
وی تصریح کرد: استان‌های غربی کشور به دلیل وجود دامداری‌های متعدد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری تب مالت هستند.
دکتر شیرزادی افزود: جمع شدن فضولات حیوانی در روستاها، کشتار و عرضه غیربهداشتی دام، نزدیک بودن محل زندگی انسان و دام و استفاده از لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه از عوامل شیوع بیماری تب مالت در کشور است.
این مقام مسئول اضافه کرد: ناکافی بودن اقدامات کنترلی بیماری در دام، ضعف هماهنگی بین بخشی، توسعه صنایع دامپروری بدون استفاده از روش‌های علمی و مدرن و گسترش عادت‌های غذایی غیرصحیح از دیگر عوامل اصلی افزایش تب مالت در کشور است.
دکتر محمد رضا شیرزادی افزود: ناکافی بودن آگاهی در بهداشت فردی و محیط به خصوص در روستاها، جابه جایی و حمل و نقل حیوانات و عرضه و تبلیغ استفاده از فراورده‌های لبنی غیر بهداشتی نیز از عوامل اصلی افزایش تب مالت در کشور است.
هم اکنون 18 استان کشور به صورت بالقوه به بیماری سالک آلوده هستند
رییس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: هم اکنون 18 استان کشور به صورت بالقوه به بیماری سالک آلوده هستند
دکترشیرزادی با بیان اینکه کانون بیماری سالک بیشتر در روستاها است افزود: مسافرت و عبور از این مناطق نیازمند انجام اقدامات پیشگیرانه است.
وی تصریح کرد: مخزن بیماری سالک در موش‌های صحرایی و بیابانی است و پشه خاکی و انگل‌هایی که از موش‌ها خون خواری می‌کنند در خون خواری مجدد از انسان موجب انتقال بیماری سالک به انسان می‌شود.
دکترشیرزادی اظهار داشت: تغییرات آب و هوایی و گرم شدن هوا، ناکافی بودن اقدامات بهداشتی، جمع شدن زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی، تغییرات زیست محیطی و ناکافی بودن آگاهی مردم در مورد بیماری سالک از جمله عوامل بیماری سالک است.
وی با اشاره به اینکه در سال 92، 16هزار نفر و در سال 93، 22 هزار نفر در کشور به بیماری سالک مبتلا شده‌اند تصریح کرد: هرچند عوامل این بیماری در همه استان‌های کشور وجود دارد ولی بیشترین موارد ابتلا به بیماری سالک در استان‌های ایلام، خوزستان و فارس گزارش شده است.
موارد ابتلا به بیماری هاری در کشور بسیار پایین است
رییس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: به دلیل وجود بیش از 700 مرکز درمان و پیشگیری هاری در کشور و ارایه خدمات 24ساعته به افراد، موارد ابتلا به بیماری هاری در کشور بسیار پایین است.
دکتر شیرزادی اظهار کرد: حیوان گزیدگی از دیگر بیماری‌های مهم مشترک انسان و دام در کشور می‌باشد به طوری که بیش از 160 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور گزارش شده است.
وی یادآور شد: حیوان گزیدگی دراستان‌های شمالی از جمله گلستان و اردبیل که بیشتر حیوان نگه می‌دارند وجود دارد و همه افرادی که دچار حیوان گزیدگی می‌شوند باید به مراکز درمان و پیشگیری از هاری مراجعه کنند.
تعداد بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور کمتر از 100 مورد است
رییس اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان‌های شرقی به خصوص استان سیستان و بلوچستان دیده شده ولی تعداد این بیماری در کشور کمتر از 100 مورد است.
این مقام مسئول افزود: شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان‌های ساحلی کشور بیشتر است و بیشتر به دلیل کشتار غیرمجاز و غیربهداشتی دام‌ها به وجود می‌آید.
دکتر شیرزادی افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نوعی بیماری ویروسی است که ازطریق کنه بین دام‌ها منتقل می‌شود.
وی یادآور شد: با توجه به فعالیت کنه‌ها در فصل گرم، این موجودات می‌توانند ویروس را مستقیم و یا از طریق دامی که به صورت غیربهداشتی کشتار شود به انسان انتقال دهند.
وی خاطر نشان کرد: نوسان بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به قیمت گوشت در کشور و میزان واردات آن بستگی دارد.
انتهای پیام/ م.غ 1023


کلمات کلیدی:
رییس.اداره.زئونوز     بیماری‌های.واگیر     وزارت.بهداشت     بیماری.تب.مالت    

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >