خدمات دندانپزشکی در استان بوشهر با کیفیت بهتری ارایه می‌شود

5 ارديبهشت 1395
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: در طرح تحول نظام سلامت در بخش دندانپزشکی، خدماتی باکیفیت بهتر و قیمتی مناسب به مردم ارایه می‌دهد.

دکتر سید سجاد اقبالی افزود: در درمانگاه دندانپزشکی مستقر در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دو نوع خدمت عمومی توسط تیم آموزشی در ساعات آموزشی ارایه می‌شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در همه دانشکده‌های دندانپزشکی دنیا بخشی از خدمات توسط دانشجویان و بخشی توسط اساتید انجام می‌شود اضافه کرد: خدمات توسط دانشجویان نیز زیر نظر اساتید ارایه شده و طبیعی است در این بخش که رویکرد آموزشی نیز دارد هزینه بسیار پایینی از بیماران دریافت ‌شود که بیشتر صرف مواد مصرفی خواهد شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه در سراسر ایران خدمات دندانپزشکی به‌صورت خدمت کلینیک ویژه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت اجرا، راه‌اندازی، نظارت و برنامه‌ریزی برای کلینیک‌های ویژه به معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سپرده شده است.
دکتر اقبالی اظهار داشت: بخشی از فضا و تجهیزات منابع فیزیکی را به کلینیک‌های ویژه دانشگاه اختصاص داده ایم و این خدمت دیگری است که توسط اساتید متخصص عضو هیأت علمی دانشکده دندانپزشکی ارایه می‌شود و از نظر کیفی قطعاً یکی از باکیفیت‌ترین خدماتی است که ارایه می‌شود.
وی افزود: این بخش با توجه به تعداد اساتیدی که فعالیت می‌‌کنند از تنوع کاملاً خوب و قابل قبولی برخوردار است ودر آینده نیز از نظر کیفی، کمی و تنوع کاملاً بهتر و گسترده‌تر از شرایط فعلی خواهد شد.
کلینیک دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در دو نوبت صبح و بعد از ظهر در حال ارایه خدمت به مردم است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: کلینیک دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم اکنون در دو نوبت صبح و بعد از ظهر که در نوبت صبح به صورت آموزشی و توسط دانشجویان زیر نظر اساتید متخصص عضو هیأت علمی دانشگاه و به صورت دولتی و در نوبت بعد از ظهر فقط توسط متخصصین عضو هیأت علمی دانشگاه و با تعرفه حدود 50 درصد کمتر از بخش خصوصی استان در حال ارایه خدمت به مردم است.
دکتر اقبالی اظهار داشت: به‌طورکلی مشکل بسیار بزرگی که در نظام سلامت در کشور داریم و چندین دهه با آن مواجه هستیم این است که تعرفه و پوشش مناسبی برای خدمات دندانپزشکی وجود ندارد و این باعث شده که ارایه خدمت متأثر از عرضه و تقاضا و بازار باشد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: شاید این موضوع در یک فعالیت اقتصادی خوب باشد که قیمت خدمت و قیمت کالا متأثر از عرضه و تقاضا باشد اما در نظام سلامت به دو علت این پدیده، قابل قبول نیست یکی اینکه در حوزه خدمات سلامت معمولاً نیازها خیلی بیشتر از بازار و عرضه است و این باعث افزایش قیمت خدمات می‌شود و دومین علت این است که وقتی قیمت خدمات بالا برود چون خدمات دهان و دندان با سلامت و طول عمر بیمار رابطه خیلی مستقیمی ندارد موجب می‌شود مردم از آن صرف نظر کنند.
در کلینیک‌های ویژه دندانپزشکی تمامی ارایه ‌دهندگان خدمات متخصص هستند
دکتر اقبالی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و به تبع آن دانشگاه علوم پزشکی به‌طور خاص به این نکته توجه دارد که خدمات دندانپزشکی را با قیمتی نسبتاً ثابت و تقریباً 50 درصد تعرفه بخش خصوصی آن شهر یا منطقه از بیمار دریافت کند، اظهار داشت: اکنون در درمانگاه دندانپزشکی قیمت‌هایی که مردم پرداخت می‌کنند به ‌مراتب کمتر از بخش خصوصی است ضمن اینکه تعداد متخصصین در بخش خصوصی نیزکمتر است اما در کلینیک‌های ویژه دندانپزشکی همه ارایه ‌دهندگان خدمات متخصص هستند و تعرفه‌ها نیز تعرفه‌های پایینی است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در بخش بهداشتی استان بوشهر نیز خدمات خیلی خوبی در حال ارایه است و از استان‌های پیشرو کشور هستیم.
وی بیان کرد: هم‌اکنون بیش از 30 مرکز در استان به‌صورت تمام ‌وقت روزانه و حتی در روزهای تعطیل به مردم خدمات سطح یک و دو بهداشتی ارایه می‌کنند.
دکتراقبالی افزود: موافقت‌نامه‌ای بین معاونت‌های درمان، بهداشتی و شبکه‌های بهداشتی درمانی منعقد شده است که همه افرادی که نیازمند خدمت‌رسانی از سطح یک و بالاتر هستند اما امکان خدمت گرفتن در سطح یک برای آنان وجود ندارد با مراجعه به سطح 2 که درمانگاه تخصصی و کلینیک ویژه است خدمات دریافت کنند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: خدماتی ازجمله رادیولوژی، OPG، رادیولوژی‎های تک دندانی که بیشتر خود همکاران برای بالا بردن کیفیت ارایه خدمات نیاز دارند هم در درمانگاه فعلی و هم در درمانگاهی که در هفته‌های آینده افتتاح خواهد شد پیش‌بینی‌ شده و قابلیت اجرایی دارد.
وی تصریح کرد: ما ترجیح می‌دهیم دو کار را انجام دهیم یکی اینکه خدمات پزشکی و دندانپزشکی را با هم ادغام کنیم به همین منظور در درمانگاه کلینیک ویژه آینده که در مراحل پایانی آماده‌سازی است که در هفته‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه حدود 10 دندانپزشک و 25 پزشک متخصص و فوق‌تخصص، رادیولوژی و داروخانه در کلینیک‌ ویژه بوشهر به مردم خدمت ارایه می‌دهند افزود: این خدمات در چند ماه آینده در شهرستان‌های دیلم، کنگان و برازجان در مرحله اول و در صورت موفقیت تا پایان سال در تمام استان به بهره‌برداری خواهد رسید.
دکتر اقبالی خاطر نشان کرد: تمام تجهیزات فاز اول کلینیک ویژه در اسفند ماه سال گذشته وارد استان شده و زیرساخت‌های آن آماده شده و به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
دکتر سید سجاد اقبالی افزود: در اتاق عمل بیمارستان شهدای خلیج‌ فارس بوشهر جایی در نظر گرفته‌ شده و یونیتی در آنجا مستقر خواهد شد تا کودکانی که امکان همکاری ندارند و افرادی که امکان کار بر روی دندان آنان در حالت هوشیاری وجود ندارد به‌صورت بیهوشی‌های کوتاه و سبک تحت درمان قرار گیرند.
انتهای پیام/ م.غ 1023


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کلینیک.دندان‌پزشکی     معاون.درمان     دکتر.سجاد.اقبالی        

تاریخ بروز رسانی:   5 ارديبهشت 1395

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >