والدین و نقش آنان در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

5 دی 1395
کارشناس بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: والدین با روش‌های تربیتی می‌توانند از معتاد شدن نوجوانان خود پیشگیری کنند.

فاطمه زیارتی افزود: اگر می‌خواهید فرزندتان دچار مشکلات رفتاری و اعتیاد نشود باید ارتباط عاطفی و صمیمانه با او برقرار کرده چراکه والدین با پیوندهای عاطفی و صمیمانه نیازهای نوجوان را تحت پوشش قرار می‌دهند.
وی ضمن اشاره به این موضوع که ضعف درونی انسان شاه‌راه خطاهاست، ادامه داد: زمانی که نوجوان در خانه بزرگ شمرده می‌شود و به او احترام می‌گذارید دیگر کاسه گدایی جلب‌توجه دیگران را به دست نمی‌گیرد و تن به هر کاری نمی‌دهد تا دوستان خود را راضی کند، به همین دلیل نوجوان اگر در محیط خانه چنین احترامی را نبیند دچار یک ضعف و عقده درونی می‌گردد که در بین دوستان و دیگران آن را طلب خواهد کرد.
این کارشناس بهداشت روان تصریح کرد: نوجوان علاوه بر پیوندهای عاطفی نیاز دارد خود نوجوانی برومند، قوی، دارای اعتماد به ‌نفس و خودباوری باشد، پس لازم است مهارت‌های فردی و اجتماعی او تقویت شود.
فاطمه زیارتی خاطرنشان کرد: نوجوان باید چگونگی ارتباط با دیگران را یاد بگیرد، زیرا یکی از عوامل اعتیاد، ناتوانی در برقراری ارتباط و بیان احساسات است و همچنین یادگیری مهارت‌های همدلی، آگاهی و کنترل هیجان همگی تأثیرگذار خواهند بود.
انتهای پیام/ م.ن 3080
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.