نیمی از ناباروری‌ها منحصراً یا مشترکا از عامل مردانه نشأت می‌گیرد

15 اسفند 1395
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: نیمی از ناباروری‌ها منحصراً یا مشترکا از عامل مردانه نشأت می‌گیرد.

عادل مقدس در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت در دیر گفت: تغییر تدریجی بافت جمعیتی در دو دهه اخیر منجر به تغییر سیاست‌های کلان جمعیتی کشور در این سال‌ها شده است.
وی بابیان اینکه تمایل برنامه ریزان نظام سلامت و جامعه شناسان در افزایش جمعیت به‌هیچ‌عنوان نباید ساده‌انگارانه به تشویق به تولیدمثل بدون تدوین سیاست‌های هوشمندانه تقلیل داده شود، گفت: در این راه تشویق هدفمند جامعه برای انتخاب‌های صحیح در راستای این سیاست‌ها امری ضروری است و یکی از این ضرورت‌ها در تسهیل درمان زوج‌های نابارور تجلی می‌یابد.
وی با اشاره به ناباروری حدود ده درصد زوج‌ها در جامعه اظهار کرد: علت ناباروری در یک‌سوم موارد از طرف زنان و در یک‌سوم دیگر از سوی مردان است.
 رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر افزود: در یک‌سوم باقی‌مانده نیز عامل زنانه و مردانه تواما نقش دارند و به‌این‌ترتیب حدود نیمی از ناباروری‌ها منحصراً یا مشترکا از عامل مردانه نشأت می‌گیرد.
وی بابیان اینکه ذهن عموم جامعه دیرتر به سراغ بررسی عوامل مردانه در ناباروری می‌رود، گفت: ساختار کمابیش سنتی جامعه در محیط‌ها و فرهنگ‌های مختلف در درجه اول، بررسی زنان را به‌عنوان اقدام اولیه دراین‌باره توصیه می‌کند و ذهن عموم جامعه دیرتر به سراغ بررسی عوامل مردانه در ناباروری می‌رود و البته در بسیاری از موارد حتی تن به این بررسی‌ها نمی‌دهد؛ چراکه نتیجه ناخوشایند احتمالی را نوعی صدمه به "حیثیت مردانه" تلقی می‌کند.
مقدس با اشاره به بار روانی ناباروری گفت: نتایج ناخوشایند ناباروری اغلب محدود به مسئله داشتن فرزند نیست و سلامت روانی زوجین و نزدیکانشان را نیز مختل می‌کند و تهدیدی بالقوه برای زنان نیز محسوب می‌شود چراکه در جوامع بسته‌تر بار روانی آن به‌طور سنتی روی زنان بیشتر است.
 وی ادامه داد: وقتی از سلامت مردان سخن می‌گوییم به معنی فراموش کردن سلامت زنان نیست و بلکه هم درباره ناباروری هم بسیاری از بیماری‌های دیگر، تهدید سلامت مرد برابر با تهدید سلامت روانی و جسمی خانواده است.
 رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر افزایش امید به زندگی و سن ازدواج را در جوامع شهری باعث بروز موارد بیشتری از نیاز به اقدامات کمکی برای بهبود باروری زوج‌ها دانست و اظهار کرد: عوامل محیطی مانند دگرگونی‌ها و آلودگی‌های محیط‌زیست و هوا، عوامل مرتبط با تکنولوژی‌های جدید، امواج گوناگونی که ناپیدا اما محسوس‌اند و همچنین تغییر شیوه زندگی و کاهش تحرک جسمی جامعه و دگرگونی‌های تغذیه‌ای همگی به‌طور بالقوه در شیوع و بروز باروری یک جامعه تأثیرگذار هستند که جامعه باید با حساسیت بیشتری نسبت به آن‌ها اقدام نماید.
مقدس با تأکید بر اطلاع‌رسانی صحیح و استفاده از فرصت‌های مناسبتی برای افزایش آگاهی و سواد سلامتی تصریح کرد: مناسبت‌های بهداشتی، فرصتی مناسب برای تعامل میان اصحاب علم و سیاست فراهم می‌کند تا به این بهانه هم به عموم مردم درباره واقعیاتی که برای آن‌ها مفید است اطلاع‌رسانی صحیح انجام شود و هم از سوی دیگر سیاست‌ها بازنگری شده و حساسیت‌ها به خطرات و تغییراتی که مهم هستند ولی ذهن جامعه به‌تدریج حساسیتش را به آن از دست می‌دهد تأکیدی دوباره کنیم و به‌سلامت مردان وزنان جامعه و سلامت فرزندان این مرزوبوم حساس‌تر باشیم.
انتهای پیام/ح.ن 3050


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.