معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه: برنامه مراقبت کودک سالم در گناوه با غربالگری کودکان به صورت ویژه انجام می شود

18 آذر 1396
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: برنامه مراقبت کودک سالم در گناوه با غربالگری کودکان صفر تا 6 سال به صورت آزمایشی و ویژه انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گناوه ، مهندس علیر‌ضا یوسفی اظهار داشت: برنامه مراقبت کودک سالم به دنبال یافتن راهی برای جدا کردن کودکان سالم از کودکان به ظاهر سالم یا مستعد بیماری است که هنوز نشانه های بیماری در آنها مستقر نشده است.
وی افزود: هدف این برنامه غربالگری استاندارد کودکان صفر تا 6 سال است که در این رده سنی هر کودک تا پایان 6 سالگی، 12 بار مراقبت توسط مراقب سلامت و 6 بار توسط پزشک ویزیت می‌شوند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گناوه تصریح کرد: در برنامه جدید کودکان ارزیابی‌های بیشتری برای مراقبت بهتر کودکان به برنامه اضافه شده که ارزیابی سلامت و شیر دهی مادر از جمله این موارد است.
مهندس یوسفی عنوان کرد: در این شاخص، مادرانی که ممکن است به دلایلی از شیردهی اجتناب کرده و از شیر مصنوعی استفاده کنند، غربالگری شده و مشاوره های لازم صورت می گیرد و در صورت نیاز به مرکز مشاوره شیردهی ارجاع داده می شوند.
وی عنوان کرد: غربالگری هایی به صورت دوره ای برای کودکان در این برنامه گنجانده شده است که شامل ویزیت دوره ای پزشک که قبلا فقط یک بار در دوره نوزادی انجام شده، ارزیابی فشار خون، کم خونی، چربی خون و ژنتیک است.
این مقام مسوول افزود: در ویزیت دوره ای کودک توسط پزشک علاوه بر معاینه فیزیکی، مراقبت های دیگر از جمله بررسی شنوایی و بینایی انجام می شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گناوه تصریح کرد: از دیگر غربالگری هایی که در برنامه پایلوت کودکان اجرا می‌شود، ارزیابی فشارخون از سن 3 سالگی برای کلیه کودکان است، این ارزیابی در سن کمتر از 3 سال برای کودکانی که عوامل خطر فشارخون بالا را داشته باشند نیز صورت می‌گیرد و فشارخون اندازه گیری می شود.
شهرستان گناوه به عنوان پایلوت برنامه جدید کودکان در استان انتخاب شد
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت ودرمان شهرستان گناوه نیز گفت: شهرستان گناوه به عنوان پایلوت برنامه جدید کودکان در استان انتخاب و از تاریخ 13/3/1396 این برنامه در شهرستان شروع شده از این رو در جهت افزایش مهارت مراقبین سلامت و استفاده از بوکلت چارت ها این کارگاه را برگزار کرده است.
زینب شیخ نصری افزود: در این کارگاه در خصوص نشانه های خطر، ارزیابی پایش رشد، تغذیه کودک زیر 6 ماه، تغذیه کودک 6 ماه تا 5 سال، ارزیابی سلامت و شیر دهی مادر آموزش داده می‌شود.
وی تصریح کرد: از دیگر برنامه‌های آموزشی می‌توان به سلامت دهان ودندان، بینایی، شنوایی، واکسیناسیون، مصرف مکمل ها، ارزیابی تکامل، تست استاندارد تکامل، کم کاری تیرویید،PKU ، غربالگری ها و مشاوره با مادر اشاره کرد، همچنین ضمن بحث و تبادل نظر به سوالات و ابهامات در بوکلت چارت توسط کارشناسان استان و شهرستان پاسخ داده شد.
وی ادامه داد: در این کارگاه شاخص های پایش رشد و نحوه تن سنجی کودکان نیز به صورت عملی و تئوری آموزش داده شد، همچنین از افراد حاضر در جلسه پیش آزمون و پس آزمون نیز گرفته شد.
گفتنی است کارگاه بوکلت چارت خوانی کودک سالم(پایلوت) با حضور کارشناسان معاونت بهداشتی استان، میترا سادات شجاعی کارشناس مسئول برنامه کودکان، نگار چاهی بخش کارشناس واحد تغذیه، آزاده سالمی کارشناس برنامه کم کاری تیروئید، خانم آبادی کارشناس برنامه PKU  معاونت بهداشتی و کارشناسان شهرستان گناوه برگزار شد.انتهای پیام/ م.ن 3080

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.