مهم‌ترین راه پیشگیری و کنترل ایدز مددجویان زندانی، آموزش است

25 آذر 1396
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: مهم‌ترین راه پیشگیری و کنترل ایدز مددجویان زندانی، آموزش می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، غلامرضا بیغش اظهار داشت: ویروس عامل بیماری ایدز از راه‌های دست دادن، روبوسی کردن و غذا خوردن قابل‌انتقال نمی‌باشد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اعلام داشت: با توجه به گسترش آلودگی با ویروس HIV در سطح دنیا، آشنایی و راه‌های مقابله با انتقال این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا شیوع این بیماری در سطح جامعه کاسته شود، به همین منظور و همزمان با هفته اطلاع‌رسانی ایدز جلسه آموزشی با موضوع آشنایی و راه‌های مقابله با ایدز ویژه مددجویان زندان مرکزی بوشهر برگزار شد.
غلامرضا بیغش اظهار داشت: آموزش و اطلاع‌رسانی به زندانیان در جهت ارتقای سطح آگاهی و دانش آن‌ها در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری ایدز و همچنین آگاهی در زمینه راه‌های انتقال و پیشگیری به‌ویژه در زمان مواجهه شغلی در برخورد اجتماعی زندانیان HIV مثبت و اطلاع‌رسانی به مرکز مشاوره در صورت نیاز و پیشگیری دارویی از اهم موضوعات مطرح‌شده می‌باشد.
این کارشناس افزود: در محیط زندان، مانند جامعه عمومی، خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف وجود دارد، پس در زندان، یا خارج از آن، همه باید مراقب سلامت خود باشیم.
غلامرضا بیغش اظهار داشت: ایدز یک بیماری قابل‌پیشگیری است، پیشگیری از ایدز با رعایت چند نکته اصلی امکان‌پذیر بوده و نکات بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری، خیلی ساده، خیلی مهم و خیلی مؤثر است.
وی در مورد راه‌های انتقال ویروس HIV اضافه کرد: این ویروس راه‌هایی همچون تماس جنسی با فرد مبتلابه ویروس بدون استفاده از كاندوم، استفاده مشترک از وسایل تزریق (سرنگ و سوزن، قاشق، فیلتر و ...)، وسایل خال‌کوبی و تاتو (قلم، جوهر و ...)، وسایل سوراخ کردن گوش، تیغ اصلاح و یا هر نوع وسیله‌ی تیز و برنده دیگر آلوده به ویروس می باشد.
همچنین از راه انتقال خون و فراورده‌های خونی حاوی ویروس از مادر مبتلابه نوزاد در طی حاملگی، زایمان و شیردهی انتقال می‌یابد.
بیغش همچنین تأکید کرد: ویروس عامل بیماری ایدز از راه‌های دست دادن، روبوسی کردن، غذا خوردن، هم‌صحبت شدن، گزش حشرات، استفاده از توالت‌های عمومی، شنا در استخر قابل‌انتقال نمی‌باشد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: از اقدامات مهم در این زمینه می‌توان همکاری و هماهنگی منطقی با مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری واقع در خیابان امام خمینی (ره) سنگی-جنب اورژانس 115-طبقه سوم آزمایشگاه مرکزی در جهت کاهش آسیب رفتارهای پرخطر در این زمینه برشمرد.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.