طرح آهن‌یاری و مکمل‌یاری ویتامین دی در مدارس شهرستان دشتستان آغاز شد

22 مهر 1397
آیین افتتاحیه طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین دی در مدارس شهرستان دشتستان با حضور مسئولین شهرستانی به‌صورت نمادین در مدرسه متوسطه اول دخترانه زینب (س) شهر برازجان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در مراسم نمادین این طرح گفت: طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین D از طرح‌های مداخله‌ای در راستای تأمین سلامت دانش آموزان می‌باشد که هر ساله با همکاری اداره آموزش‌وپرورش در آغاز سال تحصیلی در مدارس متوسطه دخترانه و پسرانه شهرستان آغاز می‌شود.
مهندس ماریا خویش دوست افزود: بر اساس بررسی کشوري شیوع کم‌خونی فقر آهن در زنان الی ۱۵ الی ۴۹ سال، بیشـترین میزان شیوع کمبود آهن در دختران ۱۹-۱۵ ساله (۳۹ درصد) گزارش‌شده است و با توجه به میزان شیوع کم‌خونی در دختران، اجرای این طرح را در مدارس متوسطه اول و دوم دخترانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی همچنین اظهار داشت: آگـاهی از منـابع غـذایی آهـن و اهمیت مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای بخصوص در افراد آسیب‌پذیر و عمل به آن‌ها در پیشگیري و کنترل کم‌خونی فقر آهن بسیار ضروري است.
مهندس ماریا خویش دوست در خصوص اهمیت استفاده از ویتامین دی در نوجوانان گفت: در حال حاضر میزان ویتامین D طبیعی موجود در غذاها پایین است و حتی غذاهای تقویتی نیز ویتامین موردنیاز بدن را تأمین نمی‌کنند و با اجرای طرح مکمل یاری ویتامین دی در مدارس دخترانه و پسرانه از مشکلاتی که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل بی‌حوصلگی، استخوان‌درد و مشکلات گوارشی پیشگیری کنیم.
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان نیز تصریح کرد: با اجرای این طرح در شهرستان دشتستان، ۹ هزار و ۵۸۷ نفر دانش‌آموز دختر در ۸۳ مدرسه دخترانه تحت پوشش برنامه مکمل یاری با قرص فرفولیک قرار می‌گیرند که هفتگی به مدت چهار ماه (شانزده هفته در سال) از قرص فرفولیک و همچنین مگا دوز ویتامین دی (۵۰ هزار واحد) استفاده می‌نمایند و ۹ هزار و ۸۸۰ نفر دانش آموزش پسر در ۹۶ مدرسه پسرانه تحت پوشش برنامه مکمل یاری با مگا دوز ویتامین D که به‌طور ماهیانه به مدت ۹ ماه یک عدد ویتامین D (۵۰ هزار واحد) قرار گرفتند.
حمیرا دهقانی خاطرنشان کرد: ۱۶۲ هزار عدد قرص فرفولیک و ۱۸۵ هزار عدد قرص ویتامین D از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تهیه و در اختیار ادارات آموزش‌وپرورش مناطق مختلف دشتستان قرار گرفت.
گفتنی است، این مراسم به‌صورت نمادین در دو مدرسه متوسطه اول و دوم دخترانه ا شهر برازجان و شبانکاره با حضور، رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان و کارشناسان واحد تغذیه و مدارس، معاون پرورشی اداره آموزش‌وپرورش و کارشناسان آن ادارات، سرپرست و کارشناسان مراکز خدمات جامع سلامت شبانکاره و کارشناس مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار شد.
انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.