رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: فرهنگ کار خیر باید در جامعه نهادینه شود/ باید به سمت پیشگیری از ناهنجاری‌های مادرزادی حرکت کنیم

12 امرداد 1398
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: فرهنگ کار خیر باید در جامعه تبلیغ شود تا اهمیت آن در جامعه نهادینه شود.

دکتر سعید کشمیری در نشست هیأت امناء موسسه خیریه محکم و افتتاح دفتر این موسسه در استان بوشهر اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته تمامی کارها توسط دولت و مسئولان انجام نمی‌شود، بلکه بسیاری از آن‌ها توسط مردم و کانون‌های خیریه انجام می‌گیرد.
ترویج کار خیر در جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه موضوع حمایت مردم در نقش خیرین سال‌ها است که موردتوجه قرار دارد ولی ترویج بیش‌ازپیش کار خیر در جامعه نیازمند فرهنگ‌سازی است گفت: فرهنگ کار خیر و امور خیریه، ترویج حس نوع‌دوستی، کمک و یاری‌رساندن به نیازمندان، در جامعه ما قدمتی دیرینه و ریشه در آداب و سنن ایرانی اسلامی دارد که امروز خیرین با فعالیت‌های خیرخواهانه خود در این مسیر قدم نهاده و در بخش‌های مختلف جامعه از جمله بهداشت و درمان منشأ خدمات و برکات بسیاری شده‌اند.
فرهنگ‌سازی و تبلیغ کار خیر در جامعه
وی بابیان اینکه باید فرهنگ نیک و نیک‌خواهی را در جامعه گسترش دهیم تا مردم در خیر جمعی مشارکت کنند تصریح کرد: قرآن اشاره می‌کند که هر خیری انجام می‌دهید درجایی باید به‌صورت پنهان باشد و در جای دیگر به‌صورت آشکار و گاهی لازم است عمل نیک و خیرخواهانه‌ای را برای به وجود آوردن انگیزه در دل کسانی که آنان نیز توانایی انجام چنین اقداماتی دارند، اعلام کنیم.
دکتر کشمیری بیان کرد: ایجاد فرصت زندگی با آرامش برای هم نوعان، نشان از بزرگی خیرین دارد که با هیچ میزانی قابل‌سنجش نیست و باوجوداینکه خیرین نیازی به تکریم ندارند و اجر و مزد خود را از خداوند دریافت می‌کنند، لیکن به‌منظور فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن فرهنگ کار خیر در جامعه، تکریم آنان ارزش پیدا می‌کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بچه‌هایی که ناهنجاری‌های مادرزادی دارند تعدادشان کم نیست و برخی ناهنجاری‌ها هزینه بالای روحی و مادی برای خانواده‌ها دارند و آن‌ها را درگیر می‌کند.
باید به سمت پیشگیری از ناهنجاری‌های مادرزادی حرکت کنیم
دکتر کشمیری بابیان اینکه اصل بر پیشگیری ناهنجاری‌های مادرزادی است و به سمتی برویم این ناهنجاری‌ها به وجود نیایند، اظهار داشت: در بسیاری از موارد علت اصلی ناهنجاری مادرزادی ناشناخته است اما باوجوداین بسیاری از این ناهنجاری‌ها قابل‌پیشگیری هستند.
وی بابیان اینکه باید نسبت به غم و ناتوانی دیگران احساس مسئولین نشان بدهیم و کمک کنیم گفت: دیدن درد و رنج دیگران برای انسان‌ها قابل تأمل نیست و برای برطرف کردن آن باید هرکس به طریقی آستین همت را بالا بزند.
دکتر کشمیری بیان کرد: صدای آرامش افراد و خانواده کسانی که از کمک موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی (محکم) استفاده کردند و به زندگی برگشتند، نشان‌دهنده اوج همدلی و انسانیت این موسسه و اعضای آن در جامعه است و با زبانی رسا، جاری بودن جریان همدلی و انسانیت در کشور را اعلان می‌کند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: مسئولین و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز تمام همت و برنامه‌ریزی خود را بر پایه حمایت از این موسسه در بوشهر به کار خواهند گرفت.
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر و امام‌جمعه شهر بوشهر، مدیرعامل و رییس هیأت امنای موسسه خیریه محکم، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و مسئولین استانی رسماً کار خود را در بوشهر آغاز کرد.

انتهای پیام/م.غ ۱۰۲۳

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.