نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی: موفقیت‌های نظام سلامت مرهون تلاش‌های بهورزان است/ بهورزان شهرستان عسلویه تجلیل شدند

9 شهريور 1398
نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی گفت: موفقیت‌های نظام سلامت ما مرهون تلاش‌های بهورزان است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، سکینه الماسی در مراسم جشن روز بهورز در عسلویه ضمن تبریک این روز اظهار داشت: بهورزان خط اول بهداشت هستند و سلامت و بهداشت جامعه بدون نام بهورز نمی‌تواند معنی داشته باشد.
وی ضمن تقدیر از رئیس و کارکنان شبکه بهداشت و درمان عسلویه در ایجاد تحول ملموس در حوزه سلامت شهرستان، گفت: بی‌شک بهورزی در زمره شغل‌هایی است که دارای جایگاه و منزلت اجتماعی منحصربه‌فردی در عرصه سلامت و بهداشت جامعه است.
نماینده مردم دیر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بهورز انسانی است فرهیخته که با توکل بر خدا و ایمانی راسخ و راستین این حرفه را برگزیده و پای در رکاب مبارزه با بیماری و ترویج بهداشت و سلامت نهاده است.
فرماندار شهرستان عسلویه نیز ضمن تبریک فرارسیدن روز بهورز و هفته دولت، از تلاش‌های مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه تشکر و اظهار داشت: هیچ خدمتی بالاتر از خدمت در مناطق محروم و کم برخوردار نیست و طبق تعالیم اسلامی  که خداوند می‌فرماید " کسانی که باخدا عهد بسته‌اند  از صدق ایمانشان، خداوند به آن‌ها پاداش نیکو می‌دهد "، بهورزان مصداق روشنی از این افراد هستند.
عبدالنبی یوسفی بیان داشت: بهورزان سربازان خط مقدم نظام بهداشتی هستند و باید با تکنولوژی روز دنیا برای مبارزه با بیماری‌ها و حل مشکلات بهداشتی در روستاها و حاشیه شهرها آشنایی داشته باشند و با کنترل صحیح، با  تمامی امکانات ورود پیدا کنند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه نیز اظهار داشت: در عرصه بهداشت زمانی بیماری‌های واگیر مشکل اصلی مردم بوده است.
جاسم زارعی افزود: بر اساس پژوهش‌های وزارت بهداشت در سال 1363، متوجه شدند که مرگ‌ومیرهای با آموزش‌های عمدتاً ساده و مراقبت‌های اولیه قابل‌پیشگیری هستند، همین نتایج باعث تشکیل شبکه‌های بهداشتی و درمانی  و تربیت نیروهای اصیل و بومی بهورز با اهداف پیشگیرانه شد.
وی به تشریح برخی از فعالیت‌های بهورزان پرداخت و افزود: امروزه بیماری‌های غیر واگیر در برابر بیماری‌های واگیر قد علم کرده و بهورزان ما باید با به روز کردن اطلاعات خود به دانش و آگاهی‌های لازم، تکمیل فرم‌ها و دیگر اطلاعات در پرونده‌های الکترونیک سلامت، استفاده از فن‌آوری‌های روز و همگام با پیشرفت تکنولوژی، شرایط را به سمت هرچه بیشتر و بهتر کنترل کردن این بیماری‌ها تغییر دهند.
 رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ادامه داد: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، آسیب‌های اجتماعی از قبیل اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و رفتارهای پرخاشگرانه، زندگی بشر را تهدید می‌کنند و مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت از جایگاه خاصی برخوردار شده است که استرس‌ها  و هیجانات خود نیز پایه بسیاری از بیماری‌ها شناخته‌شده و نیاز به مداخله دارند که با ارتقاء سطح سواد سلامت آحاد جامعه و تبدیل هر خانه به یک پایگاه سلامت هدف ارتقاء سلامت جامعه محقق خواهد شد.
وی ضمن تقدیر از زحمات بهورزان، مراقبین سلامت، کارشناسان و مدیران ستاد و مراکز در اجرای موفق طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در سطح شهرستان عسلویه که 30 درصد بالاتر از مورد انتظار کشوری گروه‌های هدف را غربالگری کردند، گفت: این ایثار و مجاهدت همکاران حوزه سلامت، هلال‌احمر و بسیج که بدون هیچ‌گونه چشمداشت و توقعی رقم خورد، برگ زرین دیگری برای شهرستان محسوب می‌شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بهورزان باید مشکلات بهداشتی و مسائل اجتماعی روز را بشناسند و با پویایی و استمرار در کسب علم و مهارت اندوزی، جایگاه خود را ارتقاء دهند، نقش‌آفرینی بهورزان در عرصه سلامت باید از گذشته بارزتر و توان علمی آنان نیز همواره باید افزایش یابد.
به مناسبت گرامیداشت روز بهورز آئین جشنی با حضور سکینه الماسی نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، معاونین و بخشداران شهرستان عسلویه و رئیس، معاونین و پرسنل شبکه بهداشت و درمان شهرستان، ائمه جمعه، شوراهای اسلامی، شهرداران، روسای ادارات و دیگر مسئولین محلی برگزار شد.
این مراسم با اجرای برنامه‌های شاد و مفرح از قبیل موسیقی متنوع، تواشیح، مسابقه، طنز و ... در سالن عفاف اخند از توابع شهرستان عسلویه برگزار و طی آن از تمامی بهورزان و بهورزان نمونه با اهداء لوح، شاخه گل و جوایز تجلیل شد.
انتهای پیام/ ع.م- 3090

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.