معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان: تلاش و مشارکت فعالانه همگانی جهت کنترل بیماری ایدز بر دوش همه افراد جامعه است

11 آذر 1399
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: تلاش و مشارکت فعالانه همگانی جهت کنترل بیماری ایدز بر دوش همه ماست و تمامی افراد جامعه باید آموزش‌های عمومی در خصوص راه‌های پیشگیری و انتقال ایدز را فرا گیرند.

محمدحسین دریسی افزود: مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، مکانی مطمئن جهت کسب اطلاعات در خصوص راه‌های انتقال و پیشگیری از ایدز است که قابلیت انجام خدمات آموزشی، مشاوره، پیشگیری، مراقبت و درمان مراجعین را در سه بعد بیماری‌های آمیزشی، عفونت HIV/AIDS و مصرف مواد مخدر تزریقی را دارا هستند.
دریسی اظهار کرد: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در شهرستان دشتستان فعالیت‌های خود را از ابتدای سال ۹۲ با عنوان پایگاه مشاوره رفتاری رسماً با سه نیروی انسانی که شامل (پزشک دور دیده، کارشناس سلامت روان و پرستار) آغاز نموده است و از اوایل سال ۹۷ پایگاه مشاوره بیماری‌های رفتاری به مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تبدیل شد و فعالیت‌های مرکز از مراقبت بیماران به مراقبت – درمان تغییریافته است.
وی بیان کرد: در مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شهرستان، پزشک و مشاوران دوره‌دیده حضور دارند وبا توجه به بیماری کرونا و کاهش حضور بیماران و مراجعین به این مرکز، امکان انجام مشاوره حضوری و تلفنی نیز وجود دارد و از سوی دیگر دسترسی به متخصص عفونی امکان‌پذیر است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: کلیه خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان اچ آی وی به خصوص ارائه واکسیناسیون و درمان مناسب برای بیماران مبتلا به ایدز، خدمات کاهش آسیب (سرنگ و سوزن، کاندوم)، آموزش، مشاوره و انجام آزمایش اچ آی وی افراد در معرض آسیب، در مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، به صورت کاملاً محرمانه، داوطلبانه و رایگان ارائه می‌گردد.
مسئول مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در راستای آگاه‌سازی و آموزش مشاوره بیماری‌های رفتاری (ایدز، بیماری‌های آمیزشی، هپاتیت، اعتیاد و.) راه‌اندازی شده است.
لیلا بهادر خواه اظهار کرد: درواقع، یک مشاوره صحیح، نقش اساسی را در شناسایی افراد در معرض خطر و نیز پایبندی مبتلایان به درمان و دریافت خدمات مراقبتی دارد.
بهادر خواه تصریح کرد: گروه‌های مورد هدف ما، افراد آلوده و بیمار، گروه‌های پرخطر، گروه‌های در معرض خطر و عموم مردم هستند که هر کدام از این گروه‌ها آموزش، مراقبت و درمان به خصوصی دارند و باید موردتوجه قرار گیرند تا مانع از روند افزایشی این بیماری در جامعه باشیم.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اهداف مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، فراهم نمودن امکان دسترسی گروه‌های در معرض بیشترین خطر ابتلا به خدمات آموزشی؛ مشاوره و تشخیص HIV؛ کاهش آسیب و مراقبت و درمان بیماری‌های مقاربتی است.
مسئول مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شهرستان دشتستان گفت: در این مرکز سه واحد فعالیت دارند که شامل، واحد ایدز HIV/ AIDS، واحد عفونت‌های آمیزشی (STI)، واحد اعتیاد یا متادون درمانی است.
لیلا بهادرخواه بیان کرد: شهروندان اگر نگران ابتلا به ایدز، عفونت‌های آمیزشی یا اعتیاد خود و افراد خانواده هستند یا اطلاعات بیشتری در این زمینه می‌خواهند، می‌توانند به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه کنند تا آموزش‌های لازم در این خصوص را به دست آورند و در صورت نیاز تحت اقدامات تشخیصی و درمانی به صورت رایگان قرار گیرند.
آدرس مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شهرستان دشتستان: برازجان، خیابان چمران، جنب بیمارستان ۱۷ شهریور، مرکز خدمات جامع سلامت امام سجاد، طبقه دوم – تلفن ۷۷۳۴۲۵۹۳۰۴

انتهای پیام / س.غ ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.