معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: برای پایان انگ و تبعیض اچ.آی.وی بر زندگی افراد تلاش همگانی شود

12 آذر 1399
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای پایان انگ و تبعیض، افزایش آگاهی، کاهش اثرات منفی اچ.ای.وی بر زندگی افراد تلاش همگانی شود.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان با بیان اینکه هر سال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است اظهار داشت: امسال نیز همانند سال‌های گذشته این نکته یادآوری می‌گردد که هنوز جهان نیازمند به تلاش همگانی برای مبارزه با ویروس اچ.ای.وی برای پایان انگ و تبعیض، افزایش آگاهی، کاهش اثرات منفی اچ.ای.وی بر زندگی افراد و بهبود کیفیت زندگی کسانی که با اچ.ای.وی زندگی می‌کنند است.
وی تصریح کرد: با توجه به این موارد شعار سال ۲۰۲۰ “Global solidarity, Shared responsibility” "همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک " در نظر گرفته‌شده است.
دکتر خواجه‌ئیان بیان کرد: "همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک " این پیام را اعلام می‌کند که جهانیان به یکدیگر بپیوندند تا این اطمینان حاصل شود که بر روی مسئله سلامت سرمایه‌گذاری شده است، سیستم‌های سلامت تقویت‌شده‌اند، دسترسی به داروهای درمانی، واکسیناسیون و تست‌های تشخیصی با احترام به حقوق کلیه افراد در اختیار عموم مردم قرار گیرد.
وی تصریح کرد: مطابق روش‌های آماری، تخمین زده می‌شود که بیش از شصت هزار نفر در کشور مبتلا به اچ.ای.وی هستند.
این مقام مسئول افزود: بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک اچ.ای.وی کشور از ابتدای ثبت تا پایان شش‌ماهه اول سال جاری مجموعاً ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر آلوده به اچ.ای.وی شناسایی‌شده است که ۲۲ هزار و ۴۰۶ نفر زنده هستند و از این تعداد ۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر برای دریافت خدمات مراجعه می‌کنند و تعداد ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر تحت درمان قرار دارند.
نسبت جنسی مبتلایان به اچ.آی.وی در کشور
وی با بیان اینکه نسبت جنسی مبتلایان ۸۲ درصد را مردان و ۱۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهد گفت: علل ابتلا به ترتیب تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۵۲٫۲ درصد)، رابطه جنسی (۲۳ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱٫۷ درصد) بوده است.
شناسایی ۵۸۶ نفر بیمار آلوده به اچ. آی.وی در استان بوشهر
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در استان بوشهر بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک اچ.ای.وی استان از سال ۱۳۷۲ تا تاریخ اول آذر سال جاری مجموعاً ۵۸۶ نفر آلوده به اچ.ای.وی شناسایی‌شده است که مشابه آمار کشوری ۸۱٫۵ درصد آنان را مردان و ۱۸٫۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهد.
شناسایی دو مورد جدید بیمار آلوده به اچ. آی.وی در استان بوشهر
دکتر خواجه‌ئیان بیان کرد: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۷ مورد جدید اچ.ای.وی مثبت شناسایی شد، درحالی‌که در سال جاری با توجه به همه‌گیری کووید -۱۹ و مراجعات کمتر افراد، تنها ۲ مورد جدید از بیماری شناسایی‌شده است.
عمده‌ترین راه انتقال آلودگی به اچ. آی.وی در استان بوشهر
وی تصریح کرد: بررسی موارد شناسایی‌شده نشان می‌دهد که عمده‌ترین راه انتقال آلودگی در استان از طریق اعتیاد تزریقی (۵۹٫۵ درصد) است و پس‌ازآن از راه برقراری روابط جنسی (۲۲٫۶ درصد) است.
این مقام مسئول افزود: بیش‌ترین راه انتقال در زنان از راه جنسی (۶۷٫۵ درصد) بوده است که از همسران خود مبتلا شده‌اند، لذا لازم است بیماران در ابتدای تشخیص آلودگی جهت دریافت خدمات لازم به مرکز مشاوره مراجعه نمایند تا با همکاری تیم مراقبت و درمان از مبتلا شدن همسر و فرزندانشان جلوگیری شود.
بیشترین گروه سنی درگیر در استان بوشهر
دکتر خواجه‌ئیان با بیان اینکه در استان بوشهر بیشترین گروه سنی درگیر ۴۰ تا ۲۵ سال (۶۶ درصد) است اضافه کرد: خوشبختانه امروزه اتفاق‌های خوبی در روند مراقبت و درمان بیماران در جهان، کشور و استان رخ‌داده است.
وی افزود: دسترسی مطلوب به داروهای ضد ویروسی یکی از مهمترین موفقیت‌های برنامه در پیشگیری از انتقال بیماری به دیگران است که از طرفی باعث ارتقا کیفیت زندگی بیماران نیز می‌شود.
دکتر خواجه‌ئیان گفت: البته حمایت‌های روانی و اجتماعی از این بیماران و خانواده‌های آنها برای کاهش فشارهای مضاعف ناشی از قضاوت‌های نادرست کماکان ضروری است و هیچ فردی نباید به دلیل بیماری تحت فشار قرارگرفته و یا از حقوق اجتماعی خود محروم شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: هم‌اکنون ۲۳۷ نفر تحت پوشش خدمات رایگان مراقبت و درمان مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری استان بوشهر قرار دارند که برای بیش از ۹۰ درصد آنان داروهای ضدرتروویرسی به‌طور رایگان شروع‌شده است.
وی یادآور شد: همچنان کودکان، زنان، نوجوانان، زنان باردار از گروه‌های هدف اصلی برنامه پیشگیری و کنترل HIV هستند و نباید اجازه دهیم اثرات پاندمی کووید -۱۹ بر مراقبت به‌موقع این گروه‌های آسیب‌پذیر سایه افکند.
این مقام مسئول افزود: علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر هم‌زمانی ابتلا به دو بیماری سل و اچ.ای.وی در این بحران به خوبی مدیریت نشود ظرف ۵ سال آینده مرگ ناشی از این دو بیماری حداقل دو برابر خواهد شد.
شناسایی به‌موقع بیماران آلوده به اچ. آی.وی برابر با درمان هرچه سریع‌تر
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: شناسایی به‌موقع افراد آلوده‌ای که از وضعیت خود مطلع نیستند منجر به درمان هرچه سریع‌تر بیماری خواهد شد که نهایتاً منجر به افزایش سطح ایمنی بدن آنان خواهد شد.
وی تصریح کرد: این موضوع کمک بسیار بزرگی در پیشگیری از ابتلا به کووید - ۱۹ عارضه دار در این افراد است. یکی از اقدامات مهم و اساسی در نظام مراقبت و درمان بیماران انجام آزمایش‌های تخصصی است که قبل از شروع درمان ضد ویروسی و پایش منظم بیماران تحت درمان، لازم است سنجش بار ویروسی و CD۴ برای بیماران انجام شود.
دکتر خواجه‌ئیان گفت: هم‌اکنون این آزمایش‌ها در آزمایشگاه تشخیص مولکولی و ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به صورت رایگان برای بیماران انجام می‌شود، قطعاً این دسترسی کیفیت ارائه خدمات را ارتقا می‌بخشد.
وی اضافه کرد: به‌طورکلی شرایط حاضر نباید روی برنامه‌های ایدز تأثیر منفی گذارد و باید تلاش کرد با حمایت بخش‌های مختلف دولتی و مردمی راهکارهای جدید و کم‌خطرتری برای آموزش، بیماریابی، مراقبت و درمان، حمایت‌های روانی و کاهش آسیب شناسایی کرد تا جلوی همه‌گیری‌های دیگر بیماری‌ها گرفته شود.
افزایش آسیب‌های اجتماعی به ویژه در میان جوانان و نوجوانان بسیار نگران‌کننده است
این مقام مسئول بهداشتی گفت: شواهد موجود نشان می‌دهد مهمترین راه‌های انتقال ویروس اچ.ای.وی در ایران اعتیاد تزریقی و تماس‌های جنسی غیرمتعارف است از آنجا که ابتلا از راه تزریق مواد به سوی انتقال جنسی درحال تغییر الگو است، شناخت ناکافی از روش‌های پیشگیری و افزایش آسیب‌های اجتماعی به ویژه در میان جوانان و نوجوانان بسیار نگران‌کننده است.
دکتر خواجه‌ئیان اضافه کرد: درحال حاضر در استان بوشهر همگام با سراسر کشور مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری و همچنین مراکز خدمات جامع سلامت در ارائه آموزش و مشاوره افراد در معرض خطر و یا دارای رفتارهای پرخطر فعال می‌باشند و وسایل پیشگیری مناسب را به‌طور رایگان در اختیار افراد قرار می‌دهند.
آزمایش رایگان تشخیص سریع اچ. آی.وی در دوران بارداری صورت می‌گیرد
وی تصریح کرد: همچنین چون یکی از راه‌های مهم انتقال از طریق مادر باردار آلوده به جنین وی است، در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت آزمایش رایگان تشخیص سریع اچ.ای.وی در دوران بارداری برای کلیه مادران باردار انجام می‌گیرد تا با شناسایی به‌موقع و شروع درمان مناسب بتوان از انتقال آلودگی به نوزاد پیشگیری نمود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: هم استانی‌های عزیز با مراجعه به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در شهرهای بوشهر و برازجان می‌توانند از کلیه خدمات مشاوره، آزمایش و درمان رایگان بهره‌مند شوند.


انتهای پیام/ م.غ ۱۰۲۳

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.