کارشناس برنامه مراقبت زنان میانسال و سالمند شبکه بهداشت و درمان دشتستان: برای پیشگیری از سرطان معاینات دوره‌ای را جدی بگیرید

8 بهمن 1399
کارشناس برنامه مراقبت زنان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: زنان باید برای پیشگیری از سرطان معاینات دوره‌ای را جدی بگیرند.

شهربانو حاجی‌زاده در گفتگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان  اظهار کرد: انجام معاینات مستمر یکی از راه‌های حصول اطمینان از سلامت است و برخی افراد سالی یک‌بار برای انجام معاینه کلی به پزشک خود مراجعه می‌کنند.
وی افزود: متأسفانه ما در سنین پایین هم بیمار مبتلابه سرطان داریم و بر همین اساس باید سطح آگاهی مردم دراین‌باره افزایش پیدا کند تا این بیماری در مراحل پایین‌تر شناسایی و درمان راحت‌تر انجام‌شده و هزینه‌های درمان در مراحل پایین‌تر نیز کاهش یابد.
حاجی‌زاده همچنین بیان کرد: غربالگری در افرادی که یکی از اعضا خانواده درجه‌یک آن‌ها مبتلابه این بیماری بوده‌اند بسیار مهم است.
مسئول برنامه مراقبت زنان میانسال و سالمند شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تصریح کرد: متأسفانه زنان بسیاری داریم که به سن ۳۰سالگی رسیده و هنوز یک‌بار هم به معاینات دوره‌ای خود توسط ماما یا پزشک متخصص زنان توجهی نداشته‌اند و این ترس و نگرانی بی‌مورد احتمال ایجاد عوارض و خطر پیشرفت انواع بیماری‌های زنانه را بالا می‌برد.
حاجی‌زاده تصریح کرد: طبق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت معاینات دوره‌ای پستان، رحم و پاپ‌اسمیر از ۳۰ سالگی توسط مامای مراکز خدمات جامع سلامت شروع می‌شود اما قبل از رسیدن به سن ۳۰ سالگی نیز به فرد آموزش‌های لازم در خصوص  خود مراقبتی داده می‌شود و در صورت داشتن سوابق خانوادگی سرطان پستان، آنان نیز به‌صورت مستمر معایناتشان شروع خواهد شد.
وی بیان کرد: تست سرطان دهانه رحم امروزه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است زیرا این بیماری بعد از سرطان سینه، دومین سرطان شایع زنان به‌حساب می‌آید و طبق پروتکل‌های بهداشتی خانم‌های ۳۰ سال به بالا ازنظر علائم و نشانه‌های مشکوک سرطان دهانه رحم بررسی‌شده و تاریخ انجام پاپ اسمیر توسط آن‌ها به فرد داده می‌شود، بنابراین خانم‌ها باید در فواصل لازم پاپ ‌اسمیر را انجام داده و آن را جدی بگیرند.
حاجی‌زاده اظهار داشت: ممکن است فردی مبتلابه ویروس زگیل تناسلی شده و درعین‌حال علامتی از خود نشان ندهد درحالی‌که شاید این ویروس باعث تغییراتی در دهانه رحم او شده و بعد از چند سال تازه متوجه شود به سرطان پیشرفته دهانه رحم مبتلا شده است.
وی تأکید کرد: نکته بسیار مهم این است که اگر زودتر به مطب متخصص زنان مراجعه کرده بود خیلی راحت می‌توانست در مراحل اولیه سرطان، آن را ریشه‌کن کند، پس اجازه ندهید ترس و وحشت از معاینات، سلامتتان را به خطر بیندازد و همین امروز از یک متخصص زنان وقت بگیرید.
مسئول برنامه  مراقبت زنان میانسال و سالمند  شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: در غربالگری تشخیص سرطان سرویکس زنان ۳۰ تا ۶۰ سال در شهرستان دشتستان تاکنون ۴۸٫۵۴  درصد زنان و تشخیص زودهنگام سرطان پستان و زنان ۳۰ تا ۷۰  سال  نیز ۵۷٫۴۲ درصد مورد معاینه قرارگرفته‌اند.

انتهای خبر: س.غ /۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.