مادران باردار در مواجهه با کرونا چه کنند؟

20 بهمن 1399
کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: زنان باردار مبتلا به کووید ۱۹ نسبت به سایر بانوان، احتمال بیشتری برای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه دارند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، دکتر طیبه احمدزاده اظهار داشت: همه زنان باردار اگر در تماس نزدیک با افراد مبتلا یا متحمل ابتلا به کووید- ۱۹ بوده‌اند بایستی از نظر نشانه‌های کووید ۱۹ و پیشرفت علائم بررسی شوند زیرا بعضی از علائم مانند تنگی نفس، احتقان بینی، خستگی، تهوع و استفراغ در صورت ابتلا به کووید-۱۹ با علائم بارداری طبیعی شباهت دارند.
وی با اشاره به عوامل خطر این بیماری در زنان باردار بالاتر از سن ۳۵ سال گفت: بیماری شدید یا بستری در بخش مراقبت ویژه در زنان باردار بالاتر از ۳۵ سال سن شامل چاقی، فشارخون بالا و دیابت شیرین است.
توصیه‌هایی برای پیشگیری و درمان کرونا در مادران باردار
کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با بیان اینکه در مراجعه مادران باردار به مرکز خدمات جامع سلامت، بایستی علائم بیماری کووید – ۱۹ بررسی شود خاطرنشان کرد: در صورت علائم خفیف بیماری، این مراقبت‌ها سرپایی است و مادر می‌تواند با دریافت آموزش‌های بهداشتی و تغذیه‌ای، در منزل تحت مراقبت قرار بگیرد.
دکتر احمدزاده ادامه داد: وجود اتاق مجزا برای مراقبت از مادر مبتلا، جداسازی فضای زندگی افراد با احتمال خطر بالا (مانند افراد با سن بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه‌ای)، سرویس بهداشتی مجزا در صورت امکان، رعایت فاصله دو متر در صورت نبود فضای مجزا و پوشیدن ماسک توسط مادر باردار از جمله اصول پیشگیری در منزل است.
وی ضدعفونی سطوح را ضروری دانست و افزود: روزانه سطوح در تماس مداوم مانند دستگیره‌های در کلید، پریز، میز و صندلی‌ها در منزل به صورت اصولی ضدعفونی گردد.
دکتر احمدزاده خواستار عدم حضور این مبتلایان در فضاهای مشترک شد و عنوان داشت: در صورت ضرورت شدید در فضاهای مشترک این مبتلایان حتماً از ماسک طبی استفاده نمایند همچنین تعویض روزانه آن، پوشاندن دهان و بینی با دستمال کاغذی در زمان عطسه و سرفه و شستن دست‌ها قبل و بعد از دور انداختن دستکش و ماسک در جلوگیری از انتشار این ویروس دارای اهمیت است.
کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تأکید داشت: با توجه به شرایط خاص دوران بارداری زنان باردار باید در بحران کرونا مراقب سلامت روحی خود نیز باشند. به همین منظور توصیه می‌شود اخبار و اطلاعات لازم را از منابع موثق دریافت کرده و با شنیدن پیام‌های استرس‌زا بی‌جهت خود را در معرض اضطراب و نگرانی قرار ندهند.
انتهای پیام/ا.س-۳۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.