مراقبت‌های افراطی والدین، تک‌فرزندان را به افرادی وابسته و آسیب‌پذیر تبدیل می‌کند

22 آبان 1401
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: مراقبت‌های افراطی والدین از تک‌فرزندان، آن‌ها را به فردی وابسته، آسیب‌پذیر، ضعیف و شکننده تبدیل می‌کند که می‌تواند قدرت و تحملشان در رویارویی با مشکلات را، بسیار کم نماید.

مهندس حمید حبیبی نیا در نشست پیام‌گزاران سلامت شهرستان بوشهر گفت: تک‌فرزندان معمولاً انتظار دارند دیگران نیز مانند والدینشان با آن‌ها رفتار کنند و این موضوع موجب می‌شود این فرزندان با احساسات سخت و ناراحت‌کننده روبرو نشوند یا این نوع احساسات را ابراز ننمایند.
حبیبی نیا افزود: تک‌فرزندها به‌محض ورود به دنیای جدید و مشاهده حقایق، دچار سرخوردگی شده و همه‌چیز را بربادرفته می‌پندارند، زیرا دیگران حاضر نیستند مانند پدر و مادر گوش‌به‌زنگ نیاز‌های آن‌ها باشند.
وی ادامه داد: در خانواده‌های تک‌فرزندی، توقعات والدین از فرزند افزایش می‌یابد و دقیقاً به همین دلیل است که هم والدین و هم فرزند، برای موفق شدن و انجام کارهای بزرگ‌تر تحت‌فشار روحی و روانی قرار می‌گیرند، هرچند همه امکانات خانواده به یک کودک اختصاص‌یابد ولی بازهم سطح انتظارات از او به‌شدت بالا می‌رود و معمولاً این والدین انتظار دارند فرزندشان در هر رقابتی بهترین وبرترین باشد، انتظاری که باعث اضطراب و پریشانی همیشگی تک‌فرزندان می‌گردد.
حبیبی نیا تأکید کرد: در خانواده‌های تک‌فرزندی پدر و مادر تمامی امیدشان در آینده تنها به همین تک‌فرزند و حمایت تمام و کمال وی از آنان در دوران کهن‌سالی است و این موضوع باتحمل یک انسان برای مراقبت و حمایت از سالمند مغایرت دارد.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: در تک‌فرزندان امکان بروز این آسیب نیز وجود دارد که فرزند به دلیل نگرانی از تنها ماندن والدین، فرصت‌های شغلی تحصیلی یا ازدواج خود را نیز از دست دهند.
نشستی پیام‌گزاران سلامت با شعار ((ایران جوان بمان)) توسط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد.
انتهای پیام/ ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.