۲۰۰۰ نفر از اتباع خارجی در تنگستان در گروه هدف غربالگری سل قرار دارند

11 بهمن 1401
کارشناس مسئول پیشگیری شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: بیماریابی سل در جمعیت اتباع خارجی بالای 12 سال از یک بهمن‌ماه به مدت ۳ ماه در شهرستان تنگستان آغاز شده که در این طرح ۲ هزار و ۶۵۱ نفر غربالگری خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، ملیحه مبارکیان گفت: در این راستا اقداماتی نظیر شناسایی کلونی‌های جمعیتی مهاجرین و پناهندگان، استفاده از رابطین غیر ایرانی به‌ویژه افغانستانی برای انتقال مؤثر پیام‌های آموزشی و جلب اعتماد و همکاری جمعیت هدف برای شرکت در این بیماریابی انجام‌شده است.
مبارکیان افزود: در این طرح از فردی که یکی از علائم، سرفه دو هفته و بیشتر، خلط (به‌ویژه خلط خونی)، تب، تعریق شبانه، کاهش وزن، تنگی نفس، درد قفسه سینه داشته باشد به‌عنوان فرد مشکوک به سل ریوی دو نمونه خلط تهیه و به آزمایشگاه ارسال می‌شود.
کارشناس مسئول پیشگیری شبکه بهداشت و درمان تنگستان تأکید کرد: تمامی مراحل تشخیص سل اعم از آزمایش نمونه خلط، رادیوگرافی قفسه سینه و ویزیت پزشک به‌صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در این طرح هفت مرکز خدمات جامع سلامت با تشکیل گروه‌های بیمار یاب با مراجعه به منزل اتباع خارجی ضمن انجام غربالگری سل از افراد مشکوک نمونه‌برداری می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، تمامی تیم‌های بیمار یاب آموزش‌های لازم را در رابطه با بیماریابی در گروه هدف طی کرده‌اند

انتهای پیام/ن.ا 3010

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.