در سه‌ماهه اول سال جاری صورت گرفت؛ بهره‌مندی ۱۱ هزار نفر از خدمات بهداشتی اولیه در تنگستان

18 تير 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: در سه ماه اول سال جاری ۱۱ هزار و ۸۵ نفر شامل کودکان، میان‌سالان و سالمندان مراقبت‌های بهداشتی اولیه را دریافت کردند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، ماه زرافشون رفیعی بیان داشت: خدمات بهداشتی اولیه در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت به مردم ارائه می‌شود و بسته به سن افراد آیتم‌های متفاوتی را در بر می‌گیرد و تلاش می‌کند با بررسی این آیتم‌ها، وضعیت سلامت افراد از لحاظ بروز مشکلات جسمی و روحی موردبررسی قرار گرفته و با ارائه آموزش‌های لازم از بروز آن جلوگیری و در صورت بروز کنترل گردد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان اظهار داشت: کودکان از سن ۳ روزگی تا ۵ سالگی مراقبت‌های اولیه بهداشتی شامل وزن، قد، دور سر، بینائی، دهان و دندان، واکسیناسیون، تغذیه و وضعیت تکامل را دریافت و بسته به سن، مکمل‌های ویتامینی شامل قطره مولتی‌ویتامین، قطره آ د و قطره آهن را دریافت می‌کنند که در سه‌ماهه اول سال جاری ۵ هزار و ۹۵۵ کودک از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.
رفیعی تصریح کرد: میان‌سالان یکی از گروه‌های مهم در دریافت خدمات اولیه بهداشتی هستند زیرا باید تلاش شود تا با انجام مراقبت‌ها و ارائه آموزش‌های لازم و کمک به سلامت آنان مشکلات دوران سالمندی را در این افراد کاهش داد.
وی ادامه داد: میان‌سالان که گروه سنی ۳۰ تا ۶۰ سال را در بر می‌گیرند خدماتی مانند تن‌سنجی و ارزیابی الگوی تغذیه، ارزیابی فعالیت بدنی، ارزیابی سلامت روان، مراقبت‌های مربوط به پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی، ارزیابی بیماری سل و غربالگری اولیه درگیری با مصرف دخانیات، مواد و الکل را دریافت می‌کنند که دراین‌بین ۳ هزار و ۱۵۳ میان‌سال تنگستانی در سال جاری این خدمات را دریافت کرده‌اند.
مقام مسئول بهداشت و درمان در تنگستان، سالمندی را دوره‌ای با اهمیت بالا از لحاظ توجه به‌سلامتی فرد بیان و تصریح کرد: سالمندان خدماتی همچون پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی از طریق خطر سنجی و مراقبت‌های ادغام یافته دیابت، فشارخون بالا و اختلالات چربی‌های خون، مراقبت از نظر سقوط و عدم تعادل، غربالگری افسردگی، غربالگری تغذیه، مراقبت از نظر فشارخون، شناسایی و طبقه‌بندی خطرپذیری و غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ را دریافت می‌کنند که در سه‌ماهه اول سال جاری هزار و ۹۷۷ نفر از این خدمات استفاده کرده‌اند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان اظهار داشت: سایر گروه‌های سنی شامل جوانان و نوجوانان نیز بسته به سن خود از خدمات بهداشتی استفاده می‌کنند و توسط کارکنان بهداشتی مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌گیرند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان اظهار داشت: کودکان در زمان‌های ۳ تا ۵ روزگی، یک‌ماهگی، ۲ ماهگی، چهارماهگی، ۶ ماهگی، یک‌سالگی، ۱۸ ماهگی، ۲ و ۳ و ۴ و ۵ سالگی خدمات بهداشتی را دریافت می‌کنند، نوجوانان، جوانان و سالمندان هر سه سال یک‌بار و سالمندان نیز به‌صورت سالانه از لحاظ سلامتی مورد ارزیابی قرار و از خدمات بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام/ن.ا ۳۰۱۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.