راه‌اندازی پویش شهر پاکیزه از راه‌های کنترل پشه آئدس است

26 مهر 1402
مدیر گروه واحد بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر گفت: از راه‌های کنترل پشه آئدس راه‌اندازی پویش شهر پاکیزه توسط شهرداری و مردم است.

دکتر فاطمه بهرامیان در خصوص خطر و بیماری‌زایی پشه آئدس افزود: اگر پشه آئدس در منطقه‌ای وارد شود پس از گزش و خون‌خواری، شروع به تخم‌گذاری می‌کند و انگل را به نسل‌های بعد از خود انتقال می‌دهد.
وی تصریح کرد: در خصوص پشه‌ی آئدس باید گفت که با مواد سمی و سم‌پاشی می‌توان آن را از بین برد ولی تخم‌های آن مقاوم بوده و ثابت‌شده است که تا ۴۰۰ روز نیز می‌تواند بماند و در مورد پشه آئدس این باور اشتباهی است که بگوییم حالا که بارندگی وجود نداشته و محیط خشک است نمی‌تواند دوام بیاورد.
دکتر بهرامیان افزود: پشه آئدس با بدنی باریک و به رنگ سیاه‌وسفید امروزه بیش از ۵۰٫ درصد جمعیت دنیا را گرفتار کرده است. این پشه در آب‌های راکد، مخازن نگهداری آب، لاستیک‌های مستعمل و سطل آب زیر کولر تولیدمثل می‌کند.
وی اضافه کرد: از راه‌های کنترل پشه آئدس می‌توان به راه‌اندازی پویش شهر پاکیزه با همکاری شهرداری و مردم اشاره کرد که در این پویش شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شوراها نسبت به تسطیح ساختمان‌های مخروبه و غیرقابل‌سکونت و تسطیح محل‌های تجمع آب‌های راکد جهت از بین بردن زیستگاه پشه آئدس اقدام نمایند.
مدیر گروه واحد بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر خاطرنشان کرد: مردم هم با آگاهی و ارتقاء سواد سلامت خود و عدم رهاسازی زباله در محیط به کنترل آن کمک کنند.
انتهای پیام/ م. ا ۳۰۴۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.