امام‌جمعه شهرستان کنگان: مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی در طرح پویش غربالگری دیابت و فشارخون ضروری است

5 آذر 1402
امام‌جمعه شهرستان کنگان گفت: مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی در طرح پویش غربالگری دیابت و فشارخون در کنار شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان امری ضروری است.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان، حجت‌الاسلام محمود محمودی در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کنگان اظهار داشت: متأسفانه نزدیک به نیمی از مبتلایان به دیابت یا فشارخون بالا، از بیماری خودآگاهی ندارند و این مسئله نشانگر این است که تحقق سلامت در جامعه نیازمند تلاش بسیار بیشتر است.
امام‌جمعه شهرستان کنگان ادامه داد: برای اجرای این طرح نیاز است همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان در کنار شبکه بهداشت و درمان شهرستان حضورداشته باشند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان نیز اظهار داشت: پویش ملی غربالگری دیابت و فشارخون بالا در استان بوشهر برای همه افراد ۱۸ سال و بالاتر ایرانی ساکن در کشور و بانوان باردار در همه گروه‌های سنی برگزار می‌شود.
فاطمه آهو خوش بابیان اینکه دیابت و فشارخون معمولاً بی علامت هستند و از طریق غربالگری شناسایی می‌شوند خاطرنشان کرد: هدف از اجرای پویش ملی «سلامت» را شناسایی زودرس افراد مبتلابه دیابت، بیماری فشارخون بالا، کاهش عوارض این بیماری‌ها، آموزش خود مراقبتی و ارتقای سواد سلامت مردم است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین عوامل بیماری‌های غیر واگیر فشارخون، دیابت و برخی از سرطان‌ها هستند، گفت: این بیماری‌ها را می‌توان با آگاهی، تشخیص، درمان و پیگیری فعال که برنامه سلامت خانواده آن را دنبال می‌کند، به‌طور کامل کنترل کرد.
این مقام مسئول هدف اصلی این پویش را افزایش سواد سلامت، افزایش مراجعه و اتصال گروه‌های هدف به برنامه‌های سلامت‌محور عنوان کرد تا شاخص بهره‌مندی جامعه افزایش یابد و این امر سبب می‌شود مردم علاوه بر خدمات دیابت و پرفشاری خون، از سایر خدمات هم بهره‌مند شوند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان همچنین از مشارکت تمامی خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های پزشک خانواده و مراکز خدمات جامع سلامت، ایستگاه‌های سیار و مراکز درمانی بخش دولتی و خصوصی و کلیه دستگاه‌های اجرایی شهرستان در این طرح خبر داد و گفت: افراد برای مشارکت در این طرح ملی و دریافت خدمات رایگان پیشگیری و تشخیص به‌موقع بیماری‌های دیابت و فشارخون بالا، در مدت‌زمان تعیین شده به مراکز یاد شده مراجعه کنند.
مهدی قاسمی معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی فرماندار کنگان نیز بابیان اینکه دقت و صحت ارائه خدمت بسیار مهم است، گفت: تعامل همه‌جانبه کلیه دستگاه‌های اجرایی و پشتیبانی به‌منظور اجرای بهنگام طرح لازم و ضروری است.
جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کنگان با حضور اعضای شورای سلامت و سایر مدعوین در دفتر معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی فرماندار کنگان برگزار شد.

انتهای پیام/ م.س 3070
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.