رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر برای تولید و صادرات رادیو داروها ظرفیت مطلوبی دارد

19 فروردين 1395
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این استان با وجود ظرفیت نیروگاه هسته‌ای، می‌تواند قطب تولید و صادرات رادیو داروها در کشور باشد.

دکتر علیرضا رئیسی صبح امروز در همایش معاونان غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه 5 کشور در بوشهر اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های بوشهر، این استان به‌ویژه در زمینه غذا و دارو می‌تواند یک نقطه اتکا و مهم برای مدیریت این حوزه باشد.
وی بیان کرد: وجود منابع عظیم در صنعت دریا و گیاهان دریایی، منبعی برای ساخت دارو در استان است که باید از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: بوشهر استان مهم هسته‌ای در کشور است و این نیز یک ظرفیت مهم برای تولید رادیو دارو در کشور است و با توجه به اینکه در آینده نزدیک راکتور دوم و سوم نیروگاه اتمی نیز در بوشهر احداث می‌شود، زمینه برای فعالیت بیشتر جهت تولید رادیو دارو فراهم خواهد شد.
دکتر رئیسی گفت: هم‌اکنون تولید رادیو داروها در کشور از روش‌های ترکیبی و قدیمی است اما با استفاده از راکتورهای هسته‌ای در بوشهر امکان تولید رادیو دارو با هزینه کم و حجم بالا وجود خواهد داشت.
وی بیان کرد: این استان باوجود ظرفیت نیروگاه هسته‌ای، می‌تواند قطب تولید و صادرات رادیو داروها در کشور باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: نزدیکی استان‌های خوزستان، هرمزگان، فارس و ... به بوشهر امکان دسترسی این استان‌ها به رادیو داروها را آسان می‌کند و بوشهر می‌تواند در این بخش نیز یک منطقه استراتژیک باشد.
دکتر رئیسی با بیان اینکه استان بوشهر ظرفیت این را دارد که شرکت‌های بزرگ داروسازی داشته باشد، گفت:‌ ممکن است در تولید رادیو داروها در بوشهر مخالفت‌هایی از سوی بخش خصوصی صورت گیرد اما انتظار است در این همایش با کار کارشناسی به این پیشنهاد دقت شود.
این مقام مسئول اضافه کرد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت شاهد تحول اساسی در تولید دارو بودیم و در تأمین بسیاری از داروها مشکلات حل شد و اکنون در دوره طلایی تولید دارو در کشور هستیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: با نظر وزیر و رییس سازمان غذا و دارو شاهد تحول اساسی در این زمینه هستیم هر چند تا نقطه ایده آل فاصله داریم.
دکتر رئیسی گفت: پیشنهاد می‌کنم ذخایر استراتژیک دارو به‌صورت هوشمند در منطقه 5 کشور داشته باشیم تا از انباشت منابع جلوگیری شده و دسترسی به دارو نیز زیاد شود و این کار یک نوع تضمین کیفیت در حوزه دارو خواهد بود.
وی افزود:‌ به مرز خودکفایی در تولید دارو نزدیک می‌شویم و هرچند ماه یک‌بار شاهد هستیم که داروهای زیادی در کشور تولید می‌شود، اما در این بخش باید مدیریت مصرف را با برنامه انجام دهیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه در مورد موضوع بیمه‌ها باید فکری کنیم تا پرداخت مطالبات از بیمه‌ها به‌روز شود، گفت: در این‌صورت می‌توان در فرایندهای درمانی و بهداشتی عملکرد بهتری داشت.
دکتر رئیسی با بیان اینکه استان بوشهر در زمینه فعالیت گمرکی وضعیت خوبی دارد اضافه کرد:‌ سال گذشته 64 هزار تن برنج، 19 هزار و 800 تن چای و 4 هزار تن تنقلات از طریق گمرکات بوشهر وارد کشور شد که با وجود آزمایشگاه‌های پیشرفته در این استان، بررسی این مواد غذایی به نحو احسن انجام شد.

انتهای پیام/ م.ف 1026

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
telegram.me/bpumspublicrelation

 
تمامی حقوق این سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می باشد.